Tutkunuz Hayatınız Olsun


Tutkunuz Hayatınız Olsun

Hobi kelimesini oldum olası sevmedim. Genel olarak ‘iş dışında eğlence, boş zaman uğraşı’ anlamına geliyor. Yani boş vaktin varsa doldurmak için kullanacağın bir nevi garnitür. Doğada zaman geçirmek, irili ufaklı zirvelerin peşinden koşmak, patikalarda ıslık çala çala taban tepmek benim asla hobim olmadı. ‘Hobiler yaptıklarından hoşlanmayan insanlar içindir.’ der Stefan Sagmeister.

Tutkunuz Hayatınız Olsun

Hobi olsa olsa basit zevke sahip kişilerin yapmaktan hoşnut olduğu eğlenceli faaliyetler olsa gerek. ‘Hobi’ kelimesinin yerine ‘tutku’ kelimesini yeğlerim. Tutkuda bir derinlik, bağlanma, sahiplenme, ciddiyet vardır. ‘Hobiler tutkularını takip edecek cesareti olmayan pısırıklara yöneliktir.’ demiş üstat Valerie Thomas. Tutkuda idealizm vardır, sivil yaşam normuna aittir.

Modern zamandayız. Teknolojik gelişmeler, tv, internet, sosyal medya… Artık 24 saat insana yetmiyor. Buna iş güç, ailevi sorumluklar eklenince nerdeyse insan yarım yaşadığını, hep bir eksiklik duygusu içinde olduğunu düşünüyor. Hep bir yerlere yetişme telaşı, ay sonunun bir türlü gelmemesi, ertelenen istekler.

İnsanın kendisiyle baş başa kalması modern hayatın bitmek tükenmek bilmeyen karmaşasına akıllı(!) telefonların icadıyla artık tarihe karıştı. Eski dostluklar, hasbihal etmeler, sokak başlarında mahallelinin ileri gelenlerinin günün yorgunluğunu attıkları bol kahkahalı sohbetleri ara ki bulasın. Modernite hayatımıza o kadar hakim olmaya başladı ki eş dostla uzun uzadıya zamandan azade sohbetleri kaybettiğimizi hatırlamaya bile zaman bulamıyoruz.

Teknolojiye asla karşı değilim. Yalnız teknolojinin bu denli hayatımızı işgal etmesi ve kendisinden başka hiçbir şeye yer bırakmamasına benim itirazım. Bitmek tükenmek bilmeyen ve büyük çoğunluğu asla bizi ilgilendirmeyen haberlerden, olaylardan, onun bunun hayatından, ne söylediğinden haberdar olmasaydık ne kaybederdik!

Böyle bir zamanda tutkuya daha çok ihtiyacımız var. Tutkudan yalnızca insani hırsları anlayanlar eksik ve yanlış anlamıştır. Benim tutkuya biçtiğim anlam moderniteye karşı küçükte olsa bir Don Kişot’luk yapmaktır. Akıllı telefonların, tvlerin, dizilerin, sosyal medyanın, Youtube’un, Netflix’in zaptettiği kalelerin bir kısmını alıp; nefes alacağı, güneşi, yağmuru, soğuğu, sıcağı duyumsayacağı alanları insanlara vermektir.

Tutkusu olan birey en çok kendisine zaman ayırır. Tutkusu için araştırmalar yapar, onu elde etmenin ya da gerçekleştirmenin yollarına kafa yorar. Kişinin tutkusu büyüdükçe teknolojinin işgal ettiği alan daha da azalacaktır.

Tutkunuz Hayatınız Olsun

Tutkusunun peşinden yılmadan giden insan teknolojiye dur diyebildiği için zamanı bollaşır, eskilerin tabiriyle bereketlenir. Rafine bir yaşamı olacağından kafası karmakarışık değildir. Her şeyi merak etmez. Merak ettiği, okuduğu, izlediği, araştırdığı tutkusuyla ilgilidir. Her şeyi bilmeyi gereksiz görür. Çok şey görmeyi zaman israfı sayar. Popüleritenin her türünden uzak durur.

En sonunda tutkusunun peşinden giden insan için “Tutkusu hayatı olur.”

Yazarımızın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

youtube izlenme

microsoft project 2019 lisans


Leave a Reply

Your email address will not be published.