Ufuk Beydemir: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #9

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı Ufuk Beydemir var. Geçen yazımızda Şanışer yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel müziğini duymamış insanların bir an önce dinlemeye ihtiyacı olan bir sanatçıdan bahsedeceğiz. Şarkı önerisi isteyenlere tek tek şarkı önermek yerine doğrudan sanatçının adını verebileceğimiz, her şarkısının birbirinden güzel ve özel olduğu Şans Tanımamız Gereken Sanatçılar listemizin bu yazımızdaki konuğu Ufuk Beydemir.

Ufuk Beydemir 14 Nisan 1992 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Beydemir kendisini Müzisyen, şarkıcı-şarkı yazarı olarak tanımlıyor. 16 yaşında ilk kez bir kutlamada sahneye çıkan Ufuk Beydemir, tek bir şarkı söyledikten sonra sahnenin büyüsüne kapılmış ve müzik yapmaya karar vermiştir. Çeşitli rock gruplarında vokalist olarak yer almıştır.

Eğitim Hayatı

Üniversite hayatına Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde başlayan başarılı müzisyen, bir süre sonra planlarını değiştirerek eğitimini Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Fakültesi’nde Antrenörlük Eğitimi Bölümü’nde tamamlamıştır.

Müzik Hayatı

Beydemir kendi şarkılarını yazmak istemiş ve bir gitar satın alarak yoğun şekilde çalışmaya başlamıştır. 2009 yılında, henüz 17 yaşındayken ilk bestesi “Ay Tenli Kadın”ı yazdı.

Siz şarkıyı dinlerken, parçanın en alıcı noktalarından olan ve Beydemir’in sesinin yükseldiği yerde tüylerimizi diken diken eden bu sözleri okuyun;

Tenin almış beyazlığını aydan
Saçlarının rengi geceden
Bundan geceye sevdam

Sen örterken benimle kalbini
Al aklım gibi hissimi
Al çünkü özlüyorum

Dönemin ve hâlâ devam eden yıllarda, insanların sevgililerine armağan ettiği bu güzel şarkı daha sonraları çıkardığı şarkılar ile birlikte ona güzel bir geleceğin kapılarını açmış ve ödüllere itmişti.

Sözü ve bestesi kendisine ait yeni eserlere yönelmek istedi Ufuk Beydemir. 2011 yılında evde yapmış olduğu demo kayıtlarla müzikal üretimini hızlandırdı. 2016 yılında küresel bir ev konserleri zinciri olan Sofar Sounds’un İstanbul ayağına katıldı. “Ay Tenli Kadın” adlı şarkısı ve bu kayıttaki etkileyici performansı ile dikkatleri üzerine çekmişti. Sosyal medyanın gücüyle birlikte kısa süre sonra en çok aranan isimlerden biri oldu.

Solo kariyerine bir albümle devam etmek istemesiyle birlikte 2017 yılında yapımcı ve menajer Engin Akıncı ile tanışmıştır. Aynı yılın sonbaharında prodüktörleri Engin Akıncı ve Tolga Görsev’le birlikte Moda Erekli & Tunç Stüdyoları’nda 11 şarkılık “Sevda Gibi” adlı ilk albümünün çalışmalarına başlamıştır. 23 Mart 2018’de ilk albümünü ZOOM etiketi ve DMC işbirliğiyle yayınlamıştır.

Albümde yer alan “Ay Tenli Kadın” müzik listelerinin zirvesine yerleşip 2018-2019 boyunca en çok istek alan ve çalınan rock şarkılarından biri olmuştur. Başta “Erkenci Kuş” olmak üzere birçok dizide de kullanılan şarkı, Spotify üzerinden 59 milyon, Youtube’da ise resmi video klip çalışmasıyla 107 milyon gibi ciddi dinlenme sayısına ulaşmıştır.

Ufuk Beydemir prestijli erkek dergisi GQ Türkiye tarafından “Yılın Kendini Gösteren Müzisyeni” adayı olarak gösterilmiştir. 2019 yılında ise Türkiye’nin en önemli müzik radyosu ve televizyonlarından olan PowerTürk’ün ödül töreninde “En Güçlü Çıkış Yapan Şarkıcı” ödülüne layık görülmüştür. Beydemir 2019 yılında Altın Kelebek Ödülleri’nde “En İyi Çıkış Yapan Sanatçı” kategorisinde de aday gösterilerek başarısını bir kez daha kanıtlamıştır.

Hobileri ve Etkilendikleri

İyi bir müzik araştırmacısı olduğunu söyleyen Beydemir, 1960 ve 1970’lerin İngiliz, Amerikan psychedelic rock, progressive rock, garage rock grup ve sanatçılarından etkilenmiştir. 1990’ların Seattle çıkışlı grunge gruplarının vokal tarzından da oldukça ilham almıştır. Hatta kullandığı vokal tekniğinin altyapısını bu stili gözlemleyerek oluşturmuştur. Bunların yanı sıra aslen Elazığ kökenli olan Beydemir, ailesinden aldığı kültürle Türk Halk Müziği’ne ve Türk ozanlarına da ilgi duymuştur. Ufuk Beydemir aynı zamanda iyi bir plak koleksiyoneri olduğunu da söylemektedir.

Spora İlgisi

16 yaşına kadar amatör liglerde futbol oynayan, sanata yönelince spor hayatından uzaklaşsa da, üniversitede Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Fakültesi’nde okuyarak antrenman kültürünü tekrar hayatına dahil etmiştir. Antrenörlük Eğitimi Bölümü’nde uzmanlık branşı olarak tenisi seçen ve III. Kademe (Kıdemli Antrenör) tenis antrenörlüğü belgesi alan Beydemir; boks, jiu-jitsu gibi dövüş sanatları, girya sporu ve olimpik kaldırışlarla amatör olarak ilgilenmiş ve bir dönem kuvvet kondisyon koçluğu da yapmıştır.

20 Mayıs 2019 günü saat 12.29 saatinde Twitter’da paylaşmış olduğu bu gönderi ile sesinin müziksiz bile ne kadar güzel ve özel olduğunu gözler önüne seriyor. İşte o video;

Diskografi

Sevda Gibi Albümü (2018)

01-Yüreğimdesin
02-Ay Tenli Kadın
03-Sevda gibi
04-Ta-da
05-Öyle Meşk Oldum
06-Onlara Sor
07-Mızmız
08-Bir Bilinmez Deryadayız
09-İnsanlık
10-Hepsi Bu Kadar
11-Yasak

Akustik EP Albümü (2019)

Kristal Oda Albümü (2020)

01-Dünya Gibi
02-İşte Bir Anda
03-Kendimce Biriyim
04-Güz Bahçen ve Sen
05-Galiba
06-Naber?
07-O Benim
08-Gerçek Nerede
09-Hadi Bana Gel
10-İstesem De
11-Dur Yanımda
12-Sonsuz Boşluk
13-Gerçek Nerede Akustik

Bonus

Başarılı reklam ve PR ajanslarından olan Maple Leaf İtalya, genç sanatçı Ufuk Beydemir’i İtalya – Türkiye arasındaki kültür ve sanat köprüsünü daha da kuvvetlendirmek amacıyla, 2021 yılı “Müzik Elçisi” olarak ilan etti. 2021 yılının Mart ayında Beydemir’e Onu ödülü verilecek.

YouTube hesabına ulaşmak için tıklayınız.
Spotify hesabına ulaşmak için tıklayınız.
Twitter hesabına ulaşmak için tıklayınız.
İnstagram ulaşmak için tıklayınız.
Resmi Sitesine ulaşmak için tıklayınız.

Bilgiler sanatçının resmi sitesinden, fotoğraflar ise resmi instagram hesabından alınmıştır. Bonus bilgisi dergy.com sitesinden alınmıştır.

Kendine has bir şekilde bize güzel dinletiler ve hayatımıza anlamlı sözler kattığı için wikikültür ailesi olarak tebrik, güzel şarkılarınızı dinlettirip, iç rahatlığıyla başkalarına tavsiye ettirebildiğiniz ve ‘insanın acısını kendi acısına kattı’ diye düşündürtebildiğiniz için teşekkür ederiz. Yeterince tanınmadığınızı düşünsek dâhi yıllardır başarılı bir şekilde birçok iş başarabildiğiniz için ve bunun daha nice seneler devam edecek olduğu için mutluyuz.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.