Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair

Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Birhan Keskin yer almıştı. Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin sıradaki şairi ise Ülkü Tamer. Şiir severlerin, yeni bir soluk arayan insanların mutlaka okuması ve dinlemesi gereken şairlerden birisidir. Onun şiirlerinde kendimizi bulabiliriz.

Çok hassas ve kibar bir insandır Ülkü Tamer.

İkinci Yeni akımının en çocuksu en masum şairiyle karşı karşıyayız efendim. İlham kaynağı genellikle çocuklar, bitkiler, hayvanlar ve bunların yanı sıra yalnızlık, insan olmuştur. Hayatı boyunca hayvanlar ile iç içe olmuştur. Şairliğinin yanı sıra iyi bir güvercin ustasıdır.  Çocuk yönünü hep yaşattı çünkü çocuklar dünyayı güzelleştiren en önemli faktörlerin başında geliyordu onun için.

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Hayatı

1937’de Gaziantep’te dünyaya gelmiştir; çocukluğu ve ilköğrenim yılları bu kentte geçmiştir. Ortaöğrenimine İstanbul’da devam etmiştir. Robert Kolej’den 1958 yılında mezun olmuştur. Lise yıllarında şiirleri edebiyat dergilerinde yayımlanmaya başlamıştır. Öğrenimine bir süre Gazetecilik Enstitüsü’nde devam etmiştir. 1964-1968 yıllarında oyunculuk yapmıştır. Milliyet Yayınları’nda danışman-editör olarak çalışmıştır. Yayıncılık ve çevirmenlik yapmış; Milliyet, Karacan Yayınları’nı yönetmiştir. Milliyet Çocuk ve Sanat Olayı dergilerini çıkarmıştır. Yetmişin üzerinde kitap çevirmiştir.

İçerik: 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel yazımız

Ülkü Tamer’in Gecede şiiri;

Kararmaya durdu mu ortalıklar
Büyük mor bir ışık yalın kat yüreğinde
Oysa birçokları yalnız gecede
Yaşar en ışıksız yerini bölünerek
Unuttuğu bir şey vardır başkalarının
Oysa bir yerlerde hepsini duyar
Üşür gecelerden bir ince yürek

Ama dağ başında bir yalnız diken
Ama tepelerde iri bir rüzgar
Yaşamazlar birçokları gecede
Karanlık gölgeler düşer yollara
Sonra geçip bütün korkulardan, karanlıklardan
Yiğitçe karşı koyar da bir ince yürek
Yansıyan duru ışıklar gibi iyimserliği
Geçer uzak güneşlerden, sulardan.

Şiire çocuklu yaşlarda başladı;

Çocukluğundan beri yazan şairimizin ilk şiiri henüz 17 yaşındayken “Dünyanın Bir Köşesinden Lucia”, 1954’te Avni Dökmeci’nin yönetimindeki “Kaynak” dergisinde yayımlandığında uzun bir yola çıkacağını biliyordu aslında Ülkü Tamer. İlk önce kendini Garip akımında hissetmişi lakin İkinci Yeni’nin yarattığı hava onu da içine çekmiştir.

İkinci Yeni akımının en genç ismiydi Ülkü Tamer ve diğer şairler kadar tanınmıyordu lakin öyle güzel şiirler sundu ki akımın öne çıkan isimlerinden biri olmaya başardı. Çok geniş bir yelpazeye sahipti Ülkü Tamer batı edebiyatına da oldukça hâkimdi lakin o hep geleneksel hal edebiyatı tınısını ustalıkla korumuştu.  Şiirlerinde, ölüm, yalnızlık, acı, yabancılaşma, özgürlük gibi her bir insani duygu ön plandaydı. Çünkü onun için insan kavramı önemliydi.

Dediğimiz gibi geniş bir yelpazeye sahip olan Ülkü Tamer sinema ile de çok içli dışlıydı bu da şiirlerine öyküleme olarak yansıyordu. Şiirlerinde insani burgular hep karşıma çıkar yalnızlık onun beslendiği diğer bir kavramdır. Şiirleri 1954’ten itibaren “Kaynak”, “Pazar Postası”, “Yeditepe”, “Yeni Dergi”, “Papirüs”, “Sanat Olayı” gibi birçok dergide yayımlandı. İlk şiir kitabı “Soğuk Otların Altında”ydı ve 1959’da çıktı. Yayımladığı 7 şiir kitabını ise, 1986’da “Yanardağ Üstündeki Kuş” adını verdiği eserinde bir araya getirecekti.

Ülkü Tamer’in Uyku şiiri;

Bana çiçek gönderme
Bir kuş ağacı gönder
Dallarında gezinsin
Kül rengi güvercinler

Konsunlar yastığıma
Uyutmak için beni
Sırtlarında kuş tüyü
Gagalarında ninni

Kaldırıp yatağımı
Uçursunlar göklere
Kendimi yıldızlarda
Bulayım birdenbire

Bana çiçek gönderme
Bir kuş ağacı gönder
Alnıma dokunanlar
İyileşmiş desinler

İçerik: Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Tomris Uyar & Ülkü Tamer

Şairlerin hayran olduğu kadın olan Tomris Uyar’ın aklını çelen ilk isim olmuştu Ülkü Tamer. Onlar kolejden itibaren birbirini seviyordu aslında ve her şey onlar için yolunda giderken “Ekin” adını verdikleri bebekleri sütten boğulunca büyük bir yıkıma gittiler ve bu olay evliliklerinin sonunu getirdi. Ülkü Tamer daha sonra Neslihan hanım ile ikinci evliliğini yaptı.

Yaşayan en önemli şairlerimizden biri olan Ülkü Tamer, Bodrum’da Turgut Reis Mahallesi’ndeki evinde yaşıyordu; 81 yaşındaydı. Yaşlılığında getirdiği rahatsızlıkla, Tamer, 1 Nisan 2018’de, evinde hayata gözlerini kapamıştır.

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Eserleri

Şiir

Soğuk Otların Altında (1959)
Gök Onları Yanıltmaz (1960)
Ezra ile Gary (1962)
Virgülün Başından Geçenler (1965)
İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür (1966)
Sıragöller (1974)
Seçme Şiirler (1981)
Antep Neresi (1986)
Yanardağın Üstündeki Kuş (1986, toplu şiirler)

Öykü

Alleben Öyküleri (1991 Yunus Nadi Öykü Armağanı)
Tarihte Yaşanmamış Olaylar (2016)

Anı

Allaben Anıları (1997)
Yaşamak Hatırlamaktır (1998)
Bir Gün Ben Tiyatrodayken (2003)

Antoloji

Çağdaş Latin Amerika Şiiri Antolojisi (1982)

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Kendisine, hayatımıza kattığı güzel şiirler, acılarımıza katıldığı ortaklığı ve yüreğimizi bir nebze hafifletebildiği için wikikültür ailesi olarak teşekkür ediyoruz. Kendisini iç rahatlığı ile başkalarına tavsiye edebilmenin mutluluğu içindeyiz. Yeni bir Şans Tanımanız Gereken Şairler yazımızda görüşmek dileğiyle, esen kalın, sevgilerle…

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Tavsiye İçerik

https://wikikultur.com/2020/11/25/yunan-tanrilari/


Can Çevik

Can Çevik

Sanatın birleştirici gücüne inanan hissedip yazan ve ömrünün sonuna kadar yazmaya devam edecek biri...
https://wikikultur.com/


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.