Umudu Kaybetmek İçin Çok Erken: Fullmetal Alchemist Brotherhood

 

Umudu Kaybetmek İçin Çok Erken: Fullmetal Alchemist Brotherhood

Fullmetal Alchemist Brotherhood, Hiromu Arakawa’nın Hagane no Renginjutsuşi(Metal Simyacı) adlı Japon mangasının, animeye uyarlanmış ikinci versiyonudur. İlk versiyon 4 Ekim 2003’te  MBS-TBS, Animax ile animeye çevrilmiştir ve 51 bölüm sürmüştür. Animeler genelde mangasının aynısı olarak devam etse bile Fullmetal Alchemist yapımcıları yaklaşık yirminci bölümden sonra senaryoda köklü değişikliklere gitmişlerdir.

Brotherhood(Kardeşlik) isimli ikinci uyarlama ise yayına 5 Nisan 2009’da girmiştir. Ve toplam 64 bölüm olup 4 Temmuz 2010’da bitmiştir. Manga ile tamamen aynı giden bu seri çok fazla popülerleşmiş ve halen anime-manga platformu olan MyAnimeList’te ilk sırada yer almaktadır.

Peki Fullmetal Alchemist Brotherhood neden bu kadar çok sevildi?

 

Umudu Kaybetmek İçin Çok Erken: Fullmetal Alchemist Brotherhood
Umudu Kaybetmek İçin Çok Erken: Fullmetal Alchemist Brotherhood

 

 

 

 

 

 

 

Shounen(genç erkek, çocuk) türde olan anime 20. Yüzyılın başlarında alternatif evrende geçmektedir. Ana olay Edward ve Alphonse Elric kardeşlerin etrafında dönmektedir. Edward ve Alphonse kardeşler anne ve babaları ile Amestris ülkesinin Resembool adlı kasabasında mutlu bir hayat sürmektedir. Babaları Van Hohenheim yetenekli ve tanınmış bir simyacıdır. Hohenheim, bir gün karısı Trisha ve çocuklarını geride bırakarak sırra kadem basmıştır. Edward ve Alphonse, babalarının kitapları ve çalışmalarını okuyarak küçükte olsa simya yapmayı öğrenmiştir. Trisha Elric, çok geçmeden rahatsızlanarak ölmüştür. Büyük kardeş Ed 5, küçük kardeş Al 4 yaşındayken hem annesiz hem de babasız kalmıştır.

Köyde onlara Pinako Rockbell bakmıştır. Pinako’nun torunu Winry Rockbell’in anne babası Ishvalan Ayaklanması sırasında öldürülen doktor bir çifttir. Bu sırada Edward ve Alphonse simya yeteneklerini gerçekleştirmek için bir sensei(öğretmen) tarafından eğitilmiştir. Nihayet köye geldiklerinde tekrar annelerine kavuşmanın heyecanını yaşamaktadırlar. Kardeşler simyanın yasakladığı şeyi çiğneyeceklerdir: insan dönüşümü. Ancak işler küçük kardeşlerin düşündüğü gibi gitmez, annelerinin gülüşünü bir kez daha görmek isteyen çocuklar bunun yerine hakikati görür.

Alphonse bedenini, Edward ise sol bacağını kaybeder. Gerçeklik kapısını açan Edward, hayatta kalan tek yakını kardeşinin ruhuna karşılık sağ kolunu feda eder. O sırada odada bulunan bir zırha, kendi kanıyla kardeşinin ruhunu bağlar. Ve o zaman anlarlar: yitirilen birisini geri getirmenin mümkün olmadığını. İnsan dönüşümü yapıldığını duyan iki asker çocukları ziyarete gelir ve manzaranın ne kadar korkunç olduğunu görürler. Edward kendini asla umursamaz, tek düşünebildiği kardeşinin bedenini geri alabilmektir. Bunun bir yolu olduğunu bilirler, imkansız denilen o yol: felsefe taşı.

Çocukları ziyarete gelen askerlerden biri olan Albay Roy Mustang bir alev simyacısıdır ve Edward’a orduya katılması ile felsefe taşı arayışlarında bir kolaylık sağlanacağını söyler. Bunun üzerine Automail(protez uzuv) Mühendisi olan Pinako Rockbell ve torunu Winry, Edward’a protez kol ve bacak yaparlar. Artık Edward, ‘ordunun köpeği’ olabilirdi.(simyacılar için ordunun köpeği diye bahsediliyor)

Fullmetal Alchemist Brotherhood’u ele aldığı konu diğer fantastik animelerden farklı olarak büyüler yerine simyayı konumlandırdığı için benzersiz kabul edebiliriz. 64 bölüm boyunca, ilmek ilmek işlenen bir konuyu, her karakterin gelişimini ve hikayesini görüyoruz.

Derin anlatımı sayesinde hem ağlatan, hem güldüren ve yanında birçok duyguyu size aynı anda yaşatan bu serinin neden bu kadar efsaneleştiğini izlerseniz, hakkında denilen şeylerin ne kadar doğru olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca açılış ve kapanış müziklerine değinmeden olmaz. Aşağıda bazı açılış ve kapanış müzikleri yer almaktadır:

YUI-Again,  Sukima Switch- Golden Time Lover,  Chemistry- Period, SID- Rain,

Son olarak Edward Elric’in finalde söylediği sözlerle sizlere veda etmek isterim:

“Acı olmadan öğrenilen ders anlamsızdır, bunun nedeni fedakarlık etmeden bir şey kazanamayacak olmandır. Ama acıya dayanıp üstesinden geldiğin an her şeyden çok daha güçlü bir kalbe sahip olursun. Evet, tamamen çelikten bir kalbe.”

 

Diğer Sinema&Dizi yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.Comments

  1. çok keyifli bir yazı olmuş, en sevdiğim serilerden birinin bu kadar güzel ve içine çekici şekilde anlatılması mutlu edici. ellerinize sağlık 🙂

  2. Bu harkalar ötesi yazı için çok teşekkürler . Sayenizde Fullmetal Alchemist Brotherhood da gözden kaçırdığım detaylar olduğunu fark ettim. Elinize sağlık.

Leave a Reply

Your email address will not be published.