Üst Benlik Deneme Yazısı

Üst Benlik Deneme Yazısı

En üst versiyonumuz olma fikri her konuda olabilecek en iyi halimiz olarak yaşamak olarak yorumlansa da pratik olarak baktığımızda işler farklı. Burada amaç gerçek bir ulaşma değil bu hedefe giden yolda yürüme eylemidir. Yani en üst versiyonundaki kişi en iyi haline ulaşmış olan kişi değil, bu yolda şüphesizce ilerleyen kişidir. Peki nedir bu artık kulağa klişe gelen yolda olma hali?

Öncelikle en üst halimize hem fizyolojik hem de psikolojik olarak dengeyi sağlarsak ulaşabileceğimize inanıyorum. Öncelikle fark etmemiz gereken şey meydana gelen olayları her bireyin farklı yorumlama sebebidir. Bu sebep aynı olaya biz üzülürken başkalarının farklı duygular hissetmesinin sebebidir. Bu sebebe “Değerler” deriz. Yaşanan bir olayı olumlu yada olumsuz algılamamız kişisel değerlerimize ve en üstte gördüğümüz değerimiz her neyse bunun üzerinden hissettiklerimize bağlıdır.

Örneğin üst değer yargısı para olan ve üst değer yargısı ailevi bağları olan iki kişinin aynı olaya bakış açısı çok farklı olacaktır. Değer yargısı aile olan bir insan herhangi bir olayda ailesi için maddi kaygıları olsa da olmasa da düşünmeden para harcar, üst değer yargısı para olan bir insanın ise bir olay için zorunluluk şartı yoksa para kaybından kaçınması beklenir.

Üst Benlik Deneme Yazısı
Üst Benlik Deneme Yazısı

Tabi çoğu insan bu örnekte verilen hem paraya hem de aileye değer verir. Burada kastedilen içimizde, altta yatan en güçlü değerler bizim kararlarımızı ve olayların bize neler hissettireceğini belirler. Kardeşine borç veren birinin bundan hiç hoşnutluk duymaması ile bunu hiç önemsememesi hangi değer yargısının diğerinden daha güçlü olduğuna bağlıdır.

Olayların bizde yarattığı psikolojik etkilerin kökenini içten içe “en güçlü değerlerimize” bağladık. Yani bir insanın kendisinin en üst versiyonuna doğru gittiğine inanabilmesi için en üst değerlerine hitap etmesi, onu daha iyi beslediğini kendisini inandırması gerekir.

Diğer bir örnek, en üst değeri karşı cinsi etkilemek ve yarattığı cazibe olan birisi için üst benliğine doğru gittiğine ikna olması, o kişinin kendi cazibesini ve iletişim yeteneğini arttırdığını görmesine bağlıdır. Bunu gördükçe daha iyiye gittiğini düşünür ve hedefine ulaşmasından bağımsız olarak eskisinden daha iyi olduğuna inanır. Kısacası psikoloji kısmı için en çok nelere değer veriyorsak o konularda ‘mutlak bir yolculukta‘ olduğumuza inanmamız, bunu kendimize ispatlamamız gerekir.

Mutlak yolculuk, bir işin sonucundan bağımsız olarak o işte tatmin edici bir hızda gelişim içerisinde olduğumuza inanarak yol almamızdır. İstediğimiz noktaya doğru gittiğimizi bilme halidir.

Buraya kadar özetlersek,
Üst benlik= Her konuda değil, en üst değerlerimizde mutlak yolculukta olmak.

Yani ‘değerlerimiz’ konusunda gelişimimizden ve yolculuğumuzdan şüphe duymadan kendimiz için tatmin edici düzeyde ilerliyor olmak. Bunun için güvendiğimiz ve olumlu sonuçları gözlemlediğimiz teknikleri uygulamak gerekir. Bu teknikler ayrı bir konu. Bu konuyu en kısa bu şekilde anlatabildim fakat hangi tekniği nasıl uygulayacağımızı öğrenmeden önce daha önemli olan konu değerlerimizi nasıl seçeceğimizi yada değiştirebileceğimizi öğrenmektir. Daha da önemlisi “neden?” sorusuna cevap verebilmemiz.

 

Güngör Deniz Karataş

 

Görsel Kaynakları:

Yazı içi görsel için tıklayınız. 

Öne çıkan görsel için tıklayınız.

 

Edebiyat kategorisi için tıklayınız.

Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız.


Konuk Yazar

Konuk Yazar

İstediğiniz yazıları, makaleleri bu isim adı altında paylaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek.
https://wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.