Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri

Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri

Dünyada var olduğumuz günden beri hep merak içinde olmuşuzdur. İnsanlık, ilk olarak çevresini tanımaya ve onu çözmeye çalışmıştır. Nesiller ilerledikçe merak edilen konular arasına uzay ve gökyüzü olayları da dahil olmuştur. Orta çağın ortasına kadar belli kalıplar etrafında şekillenen uzay düşüncesi birkaç tane idealist astronom sayesinde değişti. İnsanlar uzay konusunda artık daha rahat düşünebildiler ve düşündüklerini dile getirebilmeye başladılar. Bunun sonucunda keşifler ardı ardına gelmiştir.

20. yüzyıla gelindiğinde ise Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasında geçen uzay yarışı sonucunda, uzay çalışmaları zirve noktasını görmüştür. Bu yarış bizlere her anlamda ilkleri yaşattı. Uzaya ilk kez bu süreçte çıkılmış ve yine ilk kez Dünya’mızdan farklı bir uzay cismi olan Ay’a ayak basılmıştır. Bu yarış Sovyetler Birliği’nin dağılmasına kadar sürmüştür. Bu süreçten sonra ise rakipsiz kalan ABD, uzay ile ilgili çalışmaları maddi olarak desteklememeye başlamış ve NASA’nın bütçesinde kesintiye gitmiştir. Rakipsiz kalan ABD, 2011 yılında ise son kez uzaya astronot fırlatmıştır. ABD, bu tarihten 30 Mayıs 2020’ye kadar astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu konusunda ortak hareket ettikleri Rusya’nın sınırları içerisinden uzaya yollamıştır.

30 Mayıs 2020 tarihi, insanlığın uzaya açılma noktasında büyük bir dönüm noktası olarak rol almaktadır. Çünkü ilk defa bir özel şirket uzaya astronot yollamıştı. Bu hamleyle uzay, devletlerin tekelinden çıkmış ve şirketlere açılmıştır. Halihazırda çok sayıda şirket uzayla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bu şirketlerden ön plana çıkanlardan birkaçı şunlardır;

1-) SpaceX

Uzay konusunda büyük bir çoğunluğun aklına gelecek ilk özel şirket olan SpaceX, uzay alanında öncü şirketler arasındadır. 2002 yılında, Elon Musk tarafından kurulan bu şirket, kurulduğu günden bu zamana kadar istikrarlı olarak büyümeye devam etmektedir.

SpaceX’in ana hedefi, maliyeti muadillerine göre daha düşük olan, birden çok kez uzaya gidip gelebilecek ve yeniden kullanılabilecek uzay roketleri üretmektir. Musk, 2010 yılında Dragon 1 göreviyle uzaya ilk defa ticari sefer düzenlemiştir. Bu sefer yine SpaceX’in üretmiş olduğu Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi. Daha sonra Dragon 1 kapsülü Pasifik Okyanusu’na başarılı bir iniş yapmıştır. Haliyle her başarılı şirkette olduğu gibi SpaceX’de kötü zamanlar geçirdi. 2015 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek olan Falcon 9 roketi, sıvı oksijen tankından kaynaklanan bir arıza nedeniyle havada infilak oldu.

SpaceX’in birçok başarısız denemesi olsa da şirket olarak yılmadılar. 30 Mayıs 2020’de uzaya astronot taşıyan ilk özel şirket oldular ve bununla uzay taşımacılığı yapacak şirketler için öncü oldular. Şirketin uzun vadede hedefi Mars’a insanlı uçuş yaparak, Mars’ı kolonize etmek.

 

Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri
Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri

 

2- Blue Origin

Blue Origin, dünyanın sayılı zenginlerinden Jeff Bezos tarafından uzay çalışmalarını yönlendirmek için 2000 yılında kuruldu. Şirketin amacı, yörünge altı mekikleri kullanarak, uzay’a yolcu taşımacılığının maliyetini azaltmak ve insanlı uçuşların güvenliğini arttırmak. Blue Origin, uzay turizminde de yer almak amacıyla New Shepard adında bir roket tasarladı. Bu roketle insanları kısa süreliğine de olsa uzaya çıkararak farklı bir his yaşatmayı planlıyorlar. Şirketin diğer bir planı ise Ay’a ilk kadın astronotu gönderebilmek.

3-) i-Space

Çocukluğunda Star Wars filmlerinden çokça etkilenmiş olan ve uzay keşiflerinin peşine düşen Takeshi Hakamada tarafından 2010 senesinde kuruldu. i-Space, Dünya’daki şirketlerin Ay’daki yeni iş fırsatlarına erişebilmesi için çok çaba sarf ediyorlar. “HAKUTO-R” projesiyle, ilk ticari Ay keşif programını geliştiriyorlar. Bu proje kapsamında ilk adımı 2022 yılında Ay’a yumuşak bir iniş yapabilen bir uzay aracı gönderecekler. Bu, Ay yüzeyine inen ilk Japon keşif misyonu olacak. 2023 yılına gelindiğinde ise Ay’a tekrar bir uzay aracı gönderip, Ay’ın yüzeyinden bir rover aracılığıyla veri toplayabilmek istiyorlar. Daha sonraki yıllarda ise daha çok Ay’a ticari uçuş yapıp, Ay’daki insan varlığını daimi hale getirmek ana hedefleri olacak.

4-) Virgin Galactic

Virgin şirketler grubunun sahibi olan Richard Branson tarafından 2004 yılında kuruldu. Şirketin temel amacı uzay turizmi yapmak. İnsanları uzay sınırına kadar çıkartıp yer çekimsiz ortamı hissetmelerini ve bunun bir süre keyfini çıkarmalarını istiyorlar. Şirketin bu yolculuk için biçtiği bedel ise $250000. İçinde birçok ünlünün de bulunduğu kişiler tarafından biletler şu an tüketilmiş durumda…

2014 yılında gerçekleştirdikleri deneme büyük bir kazayla sonuçlandı. Bu kazada pilotlardan birisi hayatını kaybetmiş, diğer pilot ise yaralanmıştır. Kaza şirkete olan güveni sarssa da tekrar toparlandılar. Şu anda uzay operasyonlarını WhiteKnightTwo ve SpaceShipTwo adlı iki farklı uzay aracıyla yapıyorlar. Uzay araçlarını, yine kendi şirketlerine ait olan dünyanın ilk ticari uzay limanı Spaceport America’dan uzaya yolluyorlar. Henüz uzaya turist götüremeseler de bunun adımlarını güçlü olarak atıyorlar.

 

Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri
Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri

 

5-) Sierra Nevada Corporation

1963 yılında kurulan şirket 1994 yılında Türk kökenli Fatih Özmen ve Eren Özmen çifti tarafından satın alındı. Uzay sistemleri, ticari yörünge taşımacılığı, mikro uydular gibi geniş bir alanda çalışmalarını yürütmektedirler. Şirketin ürettiği teknolojiler ile 7 farklı gezegene gidilmiş ve müşterilerine yaklaşık 4000 uzayla alakalı teslimat yapmıştır. Son zamanlarda ön plana çıkması ise NASA ile yaptığı sözleşmedir. Bu sözleşmeye göre, SNC şirketinin üretmiş olduğu Dream Chaser roketiyle en az altı defa kargo taşıma görevi gerçekleştirilecektir. Dream Chaser roketi uzay görevinden sonra tekrar piste yumuşak şekilde iniş yapabilecek şekilde tasarlandı. Piste iniş yapabilmesi sayesinde uzayda yapılan hassas deney malzemeleri bozulmadan kalabilecek.

Görsel Kaynakları:

  • https://stocksnap.io/photo/space-spaceship-SQBE2C5NWT
  • https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/uzay-gokada-evren-roket-23769/
  • https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/isik-deniz-teknoloji-yansima-23788

Bizi Instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Youtube kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Teknoloji kategorisindeki yazılarımızı okumak için tıklayınız.


Emre Garip

Emre Garip

Kocaeli Üniversitesi elektrik mühendisliğinde öğrenimime devam ediyorum. Genellikle bilim, astronomi ve tarih üzerine okumalar yapıyorum. Bu konularda yazılar yazmaya devam edeceğim. ✨


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.