Valhalla | Aesir Tanrılarının Kenti

Valhalla | Aesir tanrılarının kenti

Valhalla (Eski İskandinav Valhöll) Aesir tanrılarının kenti olan Asgard’da bulunur. Büyük Asgard kentinin önünde bulunan Valhalla’nın 540 kapısı bulunur. Kapılar o kadar geniştir ki, her büyük kapıdan 800 savaşçı yan yana kapılardan geçebilir. 

Çatısı altın kalkanlarla kaplanmış olan Valhala’nın etrafındaki duvarlar ahşap mızrak millerinden yapılmıştır. İnanışa göre burası savaşta cesurca ölen Vikinglerin öldükten sonra gideceği yerdir. Savaşlarda savaşmayıp, savaştan kaçanlar ve suç işleyen diğer Vikinglilerin son durağı ise Yer altı dünyası Hel’dir.

Bir diğer inanışa göre her savaşta ölen Vikinglerin yarısı güzellik ve aşk tanrıçası Freya’ya verilir. Freya her ölü savaşçının ilk tercihi olur. Birçok mitolojide yer bulan Freya günümüzde kullandığımız bir güne ise adını vermiştir. friday (frejya’s day ) . Cuma günü o dönemde kutsal gündü. Tek tanrılı bir din olan Hristiyanlığın kabulüyle tanrıça freya şeytan ilan edildi, kedi lanetlendi ve freya’nın günü olan (friday) cuma günleri de “kara cuma “oldu.

İçerik: Valhalla | Aesir Tanrılarının Kenti

Valhalla  | Aesir Tanrılarının Kenti
Valhalla | Aesir Tanrılarının Kenti

Her sabah Valhala’daki Vikingler, silahlarını alacak, zırhlarını giyecek ve Asgard’daki büyük ovalara çıkacak ve savaşacaklar. Korkusuzca savaşan bu savaşçıların kollarını, bacaklarını veya kafalarını kaybetmeleri hiç önemli olmayacak. Çünkü Büyük Akşam Yemeği geldiğinde hepsi normale, eski hallerine dönecekler. Savaştan dönüp akşam eve, Valhalla’ya dönecek ve oturup yemek yiyip , onları sarhoş edecek içkiler içecekler. Usta aşçı Andhrimnir domuz Saehrimnir’den bir parça et kestiğinde orada bulunan savaşçılar Domuz’un hemen eski haline döndüğünü görecekler. Bunun normal bir domuz olmayıp sihirli bir domuz olduğunu ise sonra öğrenecekler.

Ayrıca Valhala’nın çatısında yaşayan inanılmaz keçi Heidrun, çatıdan bekleyip hayat ağacı Yggdrasil’in dallarından yiyecek. Heidrun’un memelerinden her gün inanılmaz miktarlarda, Valhalla’daki herkesin her gün sarhoş olmasına yetecek kadar içkiler akacak. Valhala’da bulunan yenilmez kadın savaşçılar olan Valkyriler, Vikinglere domuz eti ve bal likörü servis edecek.

Sağlıcakla…

 

Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Görsel Kaynakları

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/sanat-kent-simgesi-boyama-mimari-5273636/

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/sanat-bina-mimari-heykel-5273438/


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.