Wolfgang Amadeus Mozart


Neredeyse hepimizin bildiği, bize çokta yabancı gelmeyen bir isim. Yazılarımıza başladığım günden beri yayınlamayı en çok istediğim bestecidir Mozart. Lafı daha fazla uzatmadan bu büyük insana biraz göz atalım…

Keyifli Okumalar


Günümüzde ne kadar Mozart diye tanımlasak da kendi zamanında daha çok Wolfgang diye hitap edilmiştir. 27 Ocak 1756 yılında Avusturya’nın Salzburg şehrinde dünyaya geldi. Müziğe olan yeteneğine tamamen doğuştan geliyor diyemeyiz. Babası Leopold Mozart Avrupa’nın en iyi müzik öğretmenlerinden biriydi. Aynı zamanda Salzburg Başpiskoposu’nun orkestra şefliğini yapıyordu. Leopold Mozart’ın keman öğrenimi üzerine öğretici kitapları vardı. O da yöntemlerini oğlu üzerinde denemeye karar verdi. Oğlunun yeteneklerini daha 3 yaşındayken farkeden Leopold, kendi mesleğini bırakıp oğlu ile ilgilenmeye başladı. (Sorarım size sevgili okur! Kaçımız böyle bir kariyeri bırakıp çocuğumuza müzik öğretmeye başlarız?) Kısa sürede birçok müzik aletini çalmaya başlayan Wolfgang , henüz 4 yaşındayken ilk bestesini yaptı.

Wolfgang Amadeus Mozart
Wolfgang Amadeus Mozart

Çocukken birçok Avrupa şehrine gitti ve şovunu yapmayı da ihmal etmedi. Bu yüzden ismi dillerde dolaşmaya başlayan Wolfgang, çevresindeki müzisyenler tarafından da tanınmaya başladı. Gezileri esnasında birçok ünlü müzisyenle tanıştı ve bu müzisyenlerin eserlerini de öğrenmiş oldu. Ünlü İtalyan çellocu Giovanni Battista Cirri ile de beraber çaldı.

Her müzisyen bir başka müzisyenden etkilenir ama daha önceki Bach yazımızda da fragmanını verdiğimiz an geldi. Mozart’ınhayatını en çok etkileyen isim şüphesiz Johann Sebastian Bach oldu. Yapılan araştırmalar Wolfgang’ın bestelerinin bir kısmının Bach’ın bestelerine benzediğini ve eserlerinde birçok ortak nokta bulunduğunu göstermiştir.
Sanat hayatının dışındaki hayatına bakacak olursak eğer bir evlilik yapmıştır ancak başından sonuna kadar maddi sıkıntılarla boğuşmuştur. Bu yüzden Wolfgang da tıpkı babası gibi sarayda müzik yapmaya çalışmıştır. Baş etmeye çalıştığı hastalıklara dayanamayan büyük besteci, şairin daha yolun yarısı dediği yaşta vefat etmiştir.


35 yıllık ömrüne 626 eser sığdıran Mozart benim gözümde en büyük sanatçılardandır. Fakat o zamanlar öyle görülmemiş olacak ki bildiğimiz tek şey ölüm tarihinin 5 Aralık 1791 olduğudur. Sarayda yaşadığı sıkıntılardan dolayı ismine yakışır bir şekilde defnedilmemeyi bırakın mezarının yerini bile bilmiyoruz.

 

Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Görsel Kaynakları

https://pixabay.com/images/id-349928/


Hanzala Dakes

Hanzala Dakes

Felsefe, müzik ve matematik üçlüsünü kendine yol kabul eden bir genç.

Leave a Reply

Your email address will not be published.