Yapı Mühendisliği Nedir?

Yapı Mühendisliği Nedir?

Yapı Mühendisliği İnşaat mühendisliğinin al dallarından biridir, inşaat projelerinin yönetimi ve teslimatıdır. İnşaat, konut, ticari veya endüstriyel uygulamalar için kullanılan herhangi bir bina projesi olarak kabul edilir. İnşaat yönetimi alanında eğitim alan Yapı Mühendisleri, İnşaat Mühendisleri olarak sınıflandırılmaktadır.

İnşaat faaliyetlerini planlamaları, yapısal elemanların kurulumunu denetlemeleri ve tamamlandıktan sonra binayı denetlemeleri gerekmektedir. Yapı Mühendisleri, bina tasarımı ve yerinde problem çözme konusunda mimarlar ve Mühendislik teknisyenleri ile birlikte çalışırlar. Yapı Mühendisleri ayrıca projenin maliyet fizibilitesini ve tahminini detaylandıran raporlar derler.

Bilgisayar Destekli Tasarım yazılımının kullanımı, yapısal bir mühendisle aynı ölçüde olmasa da yaygındır. Yapı Mühendisleri proje yönetimi becerilerini ve matematiksel bilgileri birleştirir. Yapı Mühendisleri konutlar, köprüler, gökdelenler, endüstriyel depolar veya mevcut diğer altyapılarda uzmanlaşabilirler. Her ülkedeki inşaat endüstrisinin sağlığı, Yapı Mühendislerine olan talebi belirler.

Temel Bilgiler

Yapı mühendisi, inşaat endüstrisindeki projeleri tasarlayan, yöneten ve denetleyen bir inşaat mühendisidir. Bu projeler, yolların yeniden inşasını ve binaların tasarımını içerebilir. İş görünümleri olumlu olmuştur ancak ekonomik koşullara bağlı olarak dalgalanabilir.

Bir Yapı Mühendisinin İş Tanımı

Yapı mühendisleri, bir inşaat projesini başarıyla tamamlamak için anahtar çarklardır. Üzerinde çalıştıkları projeler arasında; bir drenaj sistemi, kanalizasyon sistemi tasarlamak, bir bina inşa etmek veya demiryolları & karayolları geliştirmek olabilir. Yapı mühendisleri genellikle belirli bir inşaat projesine odaklanır. Bu uzmanlıklardan bazıları:

 • Bina – ticari konut veya işletme binası
 • Elektrik – Elektrik sistemleri
 • Mekanik – sıhhi tesisat, ısıtma veya klima
 • Karayolu veya Ağır – köprüler, havaalanları, otoyollar veya su atıkları

Yapı mühendisleri genellikle bir proje için tasarımlarını üretip analiz ederken bilgisayar kullanırlar. İşleri, bir projeyi tamamlamak için iyi bir ekip oluşturabilmeyi gerektirir. Yapı mühendisleri, inşaat projeleri ile ilgili maliyetleri tahmin etme, planlama ve kontrol etme bilgisine sahip olmalıdır. Mühendislik derecesi ve bazı inşaat işleri deneyimleri olabilir veya inşaat mühendisliği alanında lisans derecesi alabilirler.

Yapı Mühendisliği Nedir?

Yapı Mühendislerinin Görevleri

Yapı Mühendisliği Nedir?

Bir Yapı mühendisi bir projeyi yönetirken ve değerlendirirken birçok şapka takıyor. İşin yapılacağı alanı araştıracaklar, dikkate alınması gereken çevresel konulara veya devlet yasalarına özel dikkat göstereceklerdir. Bir iş başlamadan önce bulguları hakkında raporlar hazırlayabilir ve projede bir eli olan başkalarına danışabilirler. Bu taraflar arasında çevre dernekleri, devlet kurumları ve üçüncü taraf inşaat şirketleri bulunabilir. Yapı mühendisleri, projelerini etkileyebilecek bina kodları, yasalar ve yönetmelikler hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmalıdır.

Bir projenin toplam maliyetini tahmin etmeli ve belirlemelidirler. İlişkili maliyetler şunları içerebilir:

 • Saha denetimleri
 • Kanalizasyon, drenaj veya yükseklik seviyeleri ile ilgili testler
 • Malzemeler
 • Ekipman
 • Maliyet

Yapı mühendisleri herhangi bir işte yer alan çeşitli tarafları yönetir. Ayrıca, bir işin tamamlanması için, bir bütün olarak proje için ayrılan bütçeye özellikle dikkat etmekle sorumludurlar. İyi iletişim, kişiler arası ve liderlik becerilerine sahip olmalıdırlar. Detaylara titizlikle dikkat edebilmelidirler. Yapı mühendisleri ayrıca güçlü analitik, matematik ve problem çözme becerilerine sahip olmalıdır.

Yapı Mühendisleri İçin Kariyer

Yapı Mühendisliği Nedir? – muhendisesor.org

Yapı mühendislerini içeren bir bütün olarak inşaat mühendisliği iş sektörünün, 2018-2028’den ( www.bls.gov ) % 6 büyüme kaydetmesi bekleniyordu.

Yapı mühendisleri, inşaat endüstrisinde müteahhitlik ve tasarım dahil olmak üzere çeşitli alanlarda çalışabilir. Yönetim eğitimi, maliyet mühendisi, proje sorumlusu, operasyon yöneticisi veya güvenlik ve tasarım mühendisi olarak pozisyonlara yol açabilir.

Özetle, Yapı mühendisliği bina projelerini tasarlayan ve uygulayan bir tür inşaat mühendisliği dalıdır.

Yapı Mühendisliği Nedir?

Yapı Mühendislerinin Sahip Olması Gereken Beceriler

Yapı Mühendisliği Nedir? – muhendisesor.org

Bir yapı mühendisi olarak bu becerilere sahip olmanız gerekecek:

 • İyi analitik ve problem çözme becerileri
 • Güçlü matematiksel yetenek
 • Bilgisayar okuryazarlığı
 • Fiziği kavramak
 • Üç boyutlu kavramsal beceriler
 • Mükemmel sözlü ve yazılı iletişim becerileri
 • Diyagramatik beceriler
 • Ekip çalışması yeteneği
 • Detaylara dikkat
 • Diğer disiplinlerden profesyonellerle iyi ilişki kurabilme
 • Binaların tasarım ve yapısına ilgi.

Yapı Mühendisliği Maaşları

 • Mezun bir yapı mühendisi olarak maaşınız genellikle 42.000 TL ile 58.000 TL arasında değişecektir.
 • İki ile üç yıllık tecrübeyle 55.000 TL ile 80.000 TL arasında kazanabilirsiniz.
 • Üst düzey ya da önemli tecrübeye sahip olanlar için maaşlar 80.000 TL ile 140.000 TL arasında değişmektedir. Ölçeğin daha üst kısmına yeminli statü sahibi olanların ulaşması daha olasıdır.

Bazı şirketler şirket arabası ve özel sağlık sigortası gibi ek avantajlar sunar.

Gelir rakamları sadece rehberlik amaçlıdır. (Maaşlar yıllık olarak hesaplanmıştır) [kaynak]

 

 

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

Meslek Tanıtım kategorisindeki diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

 


WİKİKÜLTÜR

WİKİKÜLTÜR

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.
https://wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.