Yedi Ölümcül Günah ve Sanat

Yedi Ölümcül Günah

Orta çağ dinsel inancına göre Öfke, Kibir, Kıskanmak, Şehvet, Oburluk, Tembellik ve Cimrilik yedi ölümcül günahtır. Bu günahları işleyenler, iblislerin günahlara göre ceza verdikleri Cehenneme mahkum edilirler. Bu günahlar farklı belirleyici özelliklerle canlandırılırlar. Öfke, giysilerini yırtan bir kadın olabilir, Cimrilik genellikle para kesesi taşır. (Dante, tefecileri Cehennem’in yedi halkasına yerleştirir.) Tembellik aylakların sahneleriyle temsil edilebilir. Bu tembellik sahneleri on yedinci yüzyıl Flaman sanatında oldukça popülerdi ve genellikle hayallere dalan ve uyuklayan bir kadın olarak gösterilirdi. Bazı sanatçılar Şehvetin miskin bir uykuyu getirdiğini ileri sürdüler, bazıları ise eşek ve domuzu şehvet sembolü olarak kullandılar. Kıskançlık ise Ovidius’a göre çok kirli ve güneşsiz bir evde yaşar, kendisi yaşlı ve hastadır ve dilinden zehir damlar.

Katolik kilisesine göre 7 adet de zıttı olan erdem vardır:

1Lust (şehvet) – Chastity (iffet)
2. Gluttony (oburluk) – Temperance (ölçülülük, kendine hakim olma)
3. Greed/avarice (açgözlülük) – Charity (hayırseverlik)
4. Laziness/sloth (tembellik) – Filigence (çalışkanlık)
5. wrath (öfke) – Forgiveness (bağışlama ve itidal)
6. Envy (haset) – Kindness (inayet)
7. Pride (gurur) – Humility (tevazu, alçakgönüllülük)

Bosch 1485 yılında tamamladığı “Yedi Ölümcül Günah Tablosu” (The Table of Seven Deadly Sins) adlı eserinde merkezdeki İsa’nın etrafına günahları resmeder. Resmin oluşturduğu çember Tanrı’nın her şeyi gören gözünü temsil etmektir.

The Table of Seven Deadly Sins

Hemen hemen her yerde karşımıza çıkan bu yedi ölümcül günah‘ın izlerini sinema filmlerinde de görüyoruz, nitekim Andrew Kevin Walker’ın yazdığı David Fincher’ın yönettiği ve başrollerini Morgan Freeman, Brad Pitt ve Kevin Sapcey’in yer aldığı Seven filmi buna çok güzel bir örnektir.

Filmde Hristiyanlığın 7 ölümcül günahını işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katili ve onun peşindeki iki polis dedektifinin kendi çabalarıyla katili yaklalamaya çalışmasını izliyoruz.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz…

Sanatla kalın 🙂


Merve alessia

Merve alessia

Sanat Tarihi okuyor.. Vaktinin çoğunu kahveyle ve kitap okumakla geçiriyor. Rönesans sanatçılarına özel bir ilgisi var.  Kedisever.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.