İnsan Kendini Yeniden Doğurabilir Mi?

 

İnsan Kendini Yeniden Doğurabilir Mi?

Kendini doğurmak, oldukça iddialı bir söz gibi gözükse de aslında basit bir anlama sahip. Bana göre bu eylemin anlamı, insanın küllerinden yeniden doğmasıdır. Çocukluğumdan beri zümrüdüanka kuşu efsanesini hep ilgiyle dinlemişimdir. Efsaneden çıkardığım sonuç, insanın kötü duygularından ve davranışlarından sıyrılıp kendini tekrar en iyi biçimde inşa edebilecek güce sahip olduğudur.

Hayat başımıza aşılamaz engeller çıkardığında biz faniler, hemen ‘öldüm, bittim’ gibi aşırı tepkiler veririz. Oysa yaşadığımız bütün acılar ve her kaybediş, bizi daha da yükseğe taşımak içindir. Hüzün olmadan insan güzel günlerin kıymetini bilemez, hata yapmadan olgunlaşamaz, ağlamadan mutluluğun ne olduğunu kavrayamaz. Düşmek, sonra tekrar ayağa kalkmak ve her seferinde bunu yapabilmek yaşamın bir parçasıdır. Bizler hayatı öylesine sürdürmek yerine, ki bu durum bence bir an önce ölüp gitmeye çalışmaktır, geleceğe bakmalıyız. Geride bıraktığımız kötü olaylardan ve duygulardan gerekli dersleri çıkarmaya çalışmalıyız.

İnsan Kendini Yeniden Doğurabilir Mi?
İnsan Kendini Yeniden Doğurabilir Mi?

Yaşamayı mücadele etmekle bir tuttuğumdan, hayatla savaşmadığım hatta ruhumla savaşmadığım tek bir gün bile hatırlamıyorum. Ama benim verdiğim bu savaş, hayata tutunmak, varlığımı önce kendime kabullendirebilmek kısacası tekrardan doğabilmek içindi. Peki insan kendini nasıl yeniden doğurabilir? Bu zamana kadarki tecrübelerimden yola çıkarak bu soruyu cevaplamaya çalışacağım.

1-Umut Etmeyi Hiç Bırakmayarak

Umut, ruhun omurgasıdır. Umut olmazsa ayakta durmak, çabalamak, güne başlayabilmek bile bizler için çekilmez bir çile haline gelir. Çağımızın en büyük sorunlarından olan depresyonun bence en önemli sebeplerinden biri umutsuzluktur. Umutsuzluk ruhumuzu günden güne yiyip bitirirken, umut etmek ise yaşamın yapı taşıdır. Bu yüzden hayatta hep umut edecek şeyler aramak aynı zamanda insanın kendini oluşturmasına ve geliştirmesine de vesile olur.

2-Amaç ve Uğraş Edinerek

Zihin sürekli bir şeylerle meşgul olmalıdır. Boş bir zihin bomboş bir hayat demektir. Amaç edinmek, o amaç uğruna çalışıp didinmek, insanı hırslandırdığı ve yaşama tutunmasını sağladığı için muhakkak gereklidir. Amacımız olan şey uğraşımız haline gelirse, bir süre sonra kendimizi yavaş yavaş olmak istediğimiz kişiye dönüştürmeye başladığımızı kolayca fark edebiliriz. Ayrıca amaç edinmek için insanın kendini tanıması da gerektiğinden aslında her gayemiz, sahip olduğumuz karakterle doğrudan ilintilidir.

3-Kendimizi Hatalarımızla Severek

Son olarak tabiki kendimizi sevmeliyiz ama hatalarımızla. Çünkü hatalar, bizi şimdi olduğumuz kişiye götürecek, ruhumuzu iyiye ve doğruya yöneltmemizi sağlayacak olaylar bütünüdür. Hata yapmak, hayatta duvarlara çarpa çarpa öğrenmeye sebep olabilir bu da belki bizi yıpratabilir ama zamanla kuşkusuz bizleri daha da güçlendirecektir. Ve güçlü insan, ne yaşanırsa yaşansın usanmadan düştüğü yerden kalkmasını bilecektir.

İnsan Kendini Yeniden Doğurabilir Mi?
İnsan Kendini Yeniden Doğurabilir Mi?

Yazımı son zamanlarda oldukça sık karşılaştığım ıstakoz hikayesiyle bitirmek istiyorum. Psikiyatrist Abraham Twerski’nin anlatımıyla, ıstakozlar büyürken içindeki yumuşak etler gelişim gösterirmiş buna rağmen dışındaki sert kabuğu hiç genişlemezmiş. Istakoz, kabuğunun içinde sıkışıp kalırmış yani kımıldayamaz hale gelirmiş. Daralan kabuğunun altında sıkıştıkça da hayvan strese girdiğinden, bir süre sonra ondan kurtulmaya karar verirmiş ve güvende hissettiği bir bölgeye gidip kabuğunu kırarak yine aynı yerde zamanla yenisini oluştururmuş. Bu döngü, ıstakoz yaşadığı müddetçe bu şekilde sürüp gidermiş. Sonuç olarak, ıstakozların başına gelenler, hayatın onlara bile ‘kendilerini yeniden doğurması’ için fırsat tanıdığının bir göstergesi değil midir?

Paye Kaymakçı’nın yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Görsel Kaynakları:

https://www.freepik.com/free-photo/spiritual-prayer-hands-sun-shine-with-blurred-beautiful-sunset_3952177.htm#page=1&query=Hope&position=0

https://www.freepik.com/free-vector/scarlett-clawed-lobster_3849655.htm#page=1&query=Lobster&position=30

https://www.freepik.com/free-vector/hand-drawn-phoenix_7409926.htm#query=Phoenix&position=28Comments

  1. İnsan kendini yeniden doğurabilir mi başlıklı yazınız çok ilgi çekici olmuş anlatış tarzınız da çok güzel ellerinize sağlık.

Leave a Reply

Your email address will not be published.