Yes Man Film İncelelmesi | İmdb Puanı ve Konusu

Yes Man Film İncelelmesi

Bu içerik spoiler içermekedir!
Bu içerik spoiler içermekedir!

Tür: Romantik Komedi/Komedi

Imdb Puanı: 6.8

Yazıma başlamadan önce şunu söylemeliyim ki imdb yani Internet Movie Database (Türkçe: İnternet Film Veri Tabanı) bazı puanlamalarda pek de adil olmuyor. Bu film de yargıma kanıt niteliğinde.

Yes Man başrolünde ünlü komedyen Jim Carrey’in olduğu bir romantik komedi ağırlıkla komedi filmidir. Zaten Jim Carrey izlemeye alışık olanların bileceği gibi absürt komediden uzak, mizahın güzel oturduğu, komedi ögelerinin gerek durumlarla gerek esprilerle, mimiklerle veyahut reflekslerle kısacası her şekilde sizi güldürebilen bir yapım. Yazılarımda genelde 3 unsur üzerinden eleştiri yapacağım:

  • Konu
  • Karakterler
  • Film İzlenmeye Değer Mi ?

Konu

Yes Man Film İncelelmesi - wikikultur.com
Yes Man Film İncelelmesi

Carl Allen boş bir hayat yaşayan bankacıdır. Geleceğe dair umudu olmayan, hayattan bir şey beklemeyen düz bir insandır. Carl’ın hayatı bir gün arkadaşı sayesinde gittiği seminerle değişir. Bu seminerde anlatıcı kişiyle bir anlaşma yapan Carl önüne çıkan her teklife evet demek zorundadır. Evet kelimesinin sihriyle hayatı yaşamaya başlayan Carl hayatının aşkını bulur ve filmimiz gerçekten damak doyuran bir romantik komediye dönüşür.

 

Karakterler

Başrolümüz ünlü komedyen Jim Carrey’nin oynadığı Carl Allen adlı karakterin etrafında dönüyor filmimiz. Carl’ın hayata karşı genel tutumundan rahatsız olan ve tekrar eskisi gibi arkadaş olmak isteyen Peter rolünde ise Bradley Cooper oynuyor. Carl’ın aşık olduğu ve dizide peşinden koşacağı karakter Allison rolünde ise diğer oyunculardan farklı olarak, oyunculuk geçmişi de bulunan şarkıcı Zooey Deschanel oynuyor. Bunlar filmin etrafında döndüğü başlıca 3 karakter. Şimdi sırayla hepsini inceleyelim :

 

Carl

Yes Man Film İncelelmesi - wikikultur.com
Yes Man Film İncelelmesi – wikikultur.com

Carl filmin başlarında depresif, hayata karşı tutumu olmayan, öylece yaşayıp giden bir bankacı rolünde oynamakta. Karakterimiz filmin ismini de alan ”YES” yani evet kelimesini kullanmaktan çoğu zaman sakınmaktadır. Hiç bir sosyal aktiviteye katılmayan, genelde evde film izleyen bir asosyaldir. Carl’ın hayatı eski arkadaşı olan Peter’ın nişanlanma haberini almasıyla değişir. Arkadaşının nişanını kaçıran Carl’ın hayatı bu hatadan sonra epey değişecektir ama Carl’ın bundan haberi olmamakta. Nişanın kaçmasının ardından Peter, Carl’a olan umudunu yitirip artık onunla konuşmamayı düşünecek fakat Carl içindeki pişmanlık hissinden dolayı arkadaşını tekrar eskisi gibi olacağı konusunda ikna eder.

Bu filmde Jim Carrey harika bir iş yapmış. Karakteri oynamamış, yaşamış adeta. Mimikler, refleksler, kelime oyunları muazzam. Bir Jim Carrey filminden beklediğiniz her şeyi fazlasıyla veriyor film. Bu filmle de Jim Carrey’nin yaşlanmaya başladığını görüyoruz. Ama konu Jim Carrey ise yaş fark etmez, bu adam gerçekten yaşayan bir efsane…

 

Peter

Yes Man Film İncelelmesi - wikikultur.com
Yes Man Film İncelelmesi – wikikultur.com

Bradley Cooper’ın her zamanki karizmasını koruduğu bir film. Filmde Peter karakterini oynayan Cooper’ı kısa saçla görüyoruz bu filmde de. Evlilik arifesinde olan Peter eski dostu Carl için çok endişeli ve onu kaybetmekten korkuyor. Bu endişesini her fırsatta belli eden Peter, vazgeçmek üzereyken Carl tarafından ikna ediliyor.

Cooper rolü ustalıkla oynamış fakat Peter’ın filmde daha fazla rolü olabilirdi. Bu tür romantik komedi filmlerinde başrol kadar onun dostları da önemli olduğundan Peter’ın rol sayısının az olduğunu düşünüyorum.

 

Allison

Yes Man Film İncelelmesi - wikikultur.com
Yes Man Film İncelelmesi – wikikultur.com

Carl’ın tesadüf sonucu tanıştığı ve aşık olduğu kadın. Allison karakterini ”Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi” filminden tanıdığımız Zooey Deschanel oynuyor. Allison’u filmde Carl’ın tam aksine şen şakrak, günlerini dolu dolu geçiren sosyal bir insan olarak tanıyoruz. Daha ilk buluşmalarından aralarından bir sempati doğan çiftimizin bel kemiği.

Allison’un filmde bir müzik grubu var ve Deschanel’ın gerçekte de bir grubu olduğunu düşünürsek burada güzel bir gönderme var. Filmde ayrıca koşarken fotoğraf çekme gibi bir hobisi var Allison’un. Bir grup yönetiyor ve buradan da liderlik özelliği olduğu sonucuna varabiliriz. Doğal bir sempati ve güzelliği olan Zooey Deschanel role en uygun isim gerçekten. Allison rolünde başkasını düşünemiyorum açıkçası.

Piyasadaki başlıca romantik komedi filmlerindeki karakterlerin aksine kadın karakterimizin de mizah konusunda bir şeyler vaat etmesi filmden kopmamızı ya da baymamızı önlüyor.

 

Film izlenmeye Değer Mi?

Şu karantina günlerinde herkesin izleyip eğlenebileceği kaliteli bir yapım. IMDB puanı sizi korkutmasın, benim de amacım İMDB’nin haksızlık yaptığı yapımları size önermek. Eşiniz/sevgilinizle, yakın dostlarınızla,kendi başınıza izlenebilecek güzel bir yapıt. Sıkıldıysanız veya moraliniz bozuksa keyfinizin yerine geleceğine emin olabilirsiniz.

Yani sorunun yanıtı şudur: Kesinlikle izlenmeye değecek bir film…

 

Yes Man Trailer izlemek için tıklayınız.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.