Youkoso Jitsuryoku (Classroom of the Elite) 1.Cilt Prolog | Çeviri

          Youkoso Jitsuryoku  | PROLOG

Bu İçerik Youkoso Jitsuryoku (Classroom of the Elite)  mangasının Prolog çevirisini içermektedir.

 

 

Youkoso Jitsuryoku (Classroom of the Elite)  Shōgo Kinugasa tarafından yazılmış ve Shunsaku Tomose tarafından resimlenen bir Japon hafif roman dizisidir.  Bu yazı dizimde, Youkoso Jitsuryoku (Classroom of the Elite) hikayesinin çevirilerini yazacağım. Bu yazı ise asıl konudan önce geçmiş birtakım olayları anlatarak konuya girişi sağlayan ilk bölümü kapsayacak.

shōgo kinugasa | Youkoso Jitsuryoku (Classroom of the Elite) wikikultur.com
Youkoso Jitsuryoku (Classroom of the Elite)

Japon Toplum Yapısı

Bu oldukça ani, ancak cevabı dikkatlice soracağım ve düşüneceğim soruyu ciddiye alın.

Soru: Bütün insanlar aynı mı değil mi?

Son zamanlarda, bütün insanlar eşitlik hakkında konuşmayı seviyor. İnsanlar erkeklere ve kadınlara eşit muamele edilmesini ve toplumun eşitsizlikten kurtulması için bağırdıklarını söylüyorlar. Kadınlar için üst düzey kadrolar istendi, herkese özel arabalar istediler ve kadroların sırasına göre hata bulmaya gittiler. İnsanlar engelliler için eşitliği bile savundu ve şimdi toplumun “engelliler” terimini kullanmayı bırakması teşvik edildi. Çocuklara herkesin eşit olduğu öğretilir. Bu doğru mu, merak ettim.

Erkekler ve kadınlar, farklı yetenekleri varsa, farklı rollere sahiptir. Engelliler için hangi terim kullandıklarına bakılmaksızın, engelliler sakat kalanlardır. Tüm bunlara eğer kimse dikkat etmiyorsa anlamsızdır. Başka bir deyişle, cevap hayır. İnsanlar eşit olmayan yaratıklardır; Aynı insan yok. Bir zamanlar büyük bir adam, Tanrının insanları birbirinin üstünde ya da üstünde yapmadığını söyledi. Ancak bu herkesin eşit olduğu anlamına gelmez. Bu bölümün burada bitmediğini biliyor musunuz? Gerisi böyle. Herkes doğumda eşittir, ama sonra soruyorum, neden istihdam ve toplum statüsünde farklılıklar var? Bu bölümün ikinci yarısında yazılmıştır.

Birisinin üniversitede yüksek lisans kasması veya insanların yeterince çabalamadığı için bir fark var mı? Orada bir fark var. Bu ünlü “burs çalışması”. Bu öğretim 2015 in modern zamanlarında bile hiç değişmedi. Ancak, durum daha fazla karmaşık ve daha ciddi hale gelir. Sonuçta, insanlar düşünebilen yaratıklar. İnsanların sadece içgüdüler kullanarak yaşaması gerektiğini söylemenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Diğer bir deyişle, eşitlik kelimesi yalanlarla ve yalanlarla doludur, ancak eşitsizlik de kabul edilemez. İnsanların karşılaştığı sonsuz sorunlara yeni cevaplar bulmaya
çalıştım.

Hey sen, bu kitabı tutan ve okuyan kişi.
Gelecek hakkında hiç düşündün mü?
Liseye gitmenin ne demek olduğunu hiç hayal ettiniz mi? Ya da Üniversiteye gitmenin ne demek olduğunu ?
Bir gün bir iş bulacağınız ve bir iş bulacağınız konusunda hiç belirsiz kaldınız mı?
Ben öyle hissediyorum.
Zorunlu eğitimi bitirip liseye girdiğimde hiçbir şeye dikkat etmedim, kendimi mutlu hissettim çünkü “görevimden” serbest bırakıldım.
O zamanlar hayatımın ve geleceğimin büyüdüğünü fark etmedim, okulda Japonca ve matematik öğrenmenin ne anlama geldiğini bile anlamadım.

İyi Okumalar…

Kaynak metin

 


kiyotakaaya

kiyotakaaya

Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.