Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık

Yunan Mitolojisi Yaratıkları| Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık

Siz de Yunan mitolojisine meraklı mısınız? O halde işte sizin için bir listemiz var! Tuhaf özellikleriyle bilinen Yunan Mitolojisi Yaratıkları, binlerce yıldır popüler kültürün konusu olmuştur. Bu efsanevi canavarlarına arasında yüceltilmiş hayvanlardan insansı efsanevi yaratıklara kadar şimdiye kadarki en tuhaf, en acayip ve ürkütücü yaratıklar bulunmaktadır. Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Yaratığa göz atmaya hazır mısınız?

1) Python

Bu yaratık genellikle bir yılan olarak tasvir edilir ve Delphi kehanetine öncülük etmiştir. Ne yazık ki, Olympos tanrısı Apollo onu intikam için öldürmüş ve kehaneti kendi üzerine almıştır.

Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Python
Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Python

2) Orthrus

Bu yaratık, büyük bir kırmızı sığır sürüsünü korumakla görevli olan iki başlı köpek olarak tasvir edilir. Herakles tarafından öldürülmüştür ve Herakles daha sonra tüm sığırları zaferinin kanıtı olarak kendine almıştır. Bazı kayıtlarda, ayrıca Orthrus’un Sfenks ve Kimera da dahil olmak üzere bir dizi başka canavarın babası olduğu iddia ediliyor.

3) Ichthyocentaurs

Bu yaratıklar, gövdesinin üstü insan, ön tarafı atın alt gövdesinden oluşan ve balık kuyruğu olan bir çeşit sentor deniz tanrısı. Doğumu genellikle Afrodit ile ilişkilendirilirler. Astronomik Balık takımyıldızı olarak gökyüzüne yerleştirilmişlerdir.

4) Scylla

Scylla, dar bir su kanalının bir tarafında, muadili Charybdis’in karşısında yaşayan bir canavardır. Bu boğazın iki yakası birbirine bir okun menzili kadar yakındır. Öyle ki, denizciler Charybdis’ten kaçmaya çalışırken Scylla’nın dehşetiyle karşı karşıya kalırlardı.

5) Typhon

Volkanik kuvvetlerin vücut bulmuş halidir ve yunan mitolojisinin en ölümcül canavarı olduğuna da inanılır. İnsansı üst gövdesinin yıldızlara kadar ulaştığı ve ellerinin doğu ile batıya doğru uzandığı tahmin ediliyor. Boynundan ve omuzlarından bir insan başı yerine yüz ejderha başı çıkmaktadır.

6) Ophiotaurus

Ophiotaurus, yarı boğa ve yarı yılan olan bir yaratıktı. Bağırsaklarını yakan kişilere tanrıları yenme gücü geçtiği söylenir. Bu nedenle, Titanların bir destekçisi bu canavarı öldürmüştür ancak Zeus, yaratık kurban edilmeden önce bağırsakları almak için bir Kartal göndermiş ve Olympos harap olmuştur.

7) Lamia

Lamia’nın çocuk yiyen bir iblise dönüşen güzel bir Libya kraliçesi olduğu söylenmektedir. Efsaneye göre, tanrı Zeus’un metresiydi. Bu yüzden Zeus’un kıskanç karısı Hera, Lamia’nın (lanetlenmiş olan Scylla hariç) tüm çocuklarını öldürmüş ve Lamia’yı başkalarının çocuklarını avlayan ve yiyen bir canavara dönüştürmüştür.

Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Lamia
Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Lamia

8) Graeae

Gri kardeşler, aralarında bir göz ve bir diş paylaşan üç kız kardeştir. Güzellikleriyle tanınmıyor olsalar da hepsinden büyüleyici olan, sahip oldukları isimlerdir: Deino (ölüm), Enyo (korku) ve Pemphredo (alarm) idi.

9) Echidna

Yarı kadın yarı yılan Echidna, “Tüm Canavarların Anası” olarak bilinir. Yunan mitolojisindeki birçok canavar onun yavrusudur. Ayrıca Typhon ile olan romantik ilişkisiyle tanınır. Deliliğe neden olacak bir zehir üretebileceği söylenmektedir.

10) Nemean Lion

Nemea Aslanı, Yunan mitolojisinde Nemea’da yaşamakta olan kısır bir canavardır. Herakles tarafından öldürülmüştür. Altın kürkü saldırıya dayanıklı olduğu için ölümcül silahlarla öldürülemiyordu, bu yüzden Herakles (Herkül) onu çıplak elleriyle boğmuştur. Herakles’in, canavarın derisini yüzebilmesinin tek yolu ise aslanın kendi pençelerini kullanmak olmuştur.

Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Nemean Lion
Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Nemean Lion

11) Sphinx

Bir aslanın gövdesine, büyük bir kuşun kanatlarına ve bir kadın başına sahip bu yaratığın Yunan versiyonu hain ve acımasız olarak efsaneleştirilmiştir. Bilmecesine cevap veremeyenler, bu açgözlü canavar tarafından öldürülüp yendikleri için, bu tür mitolojik hikayelerde tipik olan bir kadere mahkum olmuşlardır.

Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Sphinx
Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Sphinx

12) Erinyes

Yunancadan çevrildiğinde intikamcılar anlamına gelen Erinyeler, dişi intikam tanrıları olarak tasvir edilmişlerdir. Yalan yere yemin edenleri, kötülük yapanları ya da tanrılardan birine karşı bir şey söyleyenleri cezalandırmaları ile biliniyorlardı.

13) Charybdis

Poseidon ve Gaia’nın kızı olan Charybdis, yüzü tamamen ağızdan oluşan ve kollarıyla bacakları palet olan bir yaratığın devasa mesanesinin adıdır. Büyük gemileri batırabilecek büyük girdaplar yaratıyordu ve tekrar boşaltmadan önce günde üç kez büyük miktarlarda su yutuyordu. Genelde Scylla’nın dar kanalının karşı tarafında olarak tasvir edilir.

14) Harpies

Kuş vücutlu ve kadın yüzlü yaratıklar, kurbanlardan yiyecek çalar ve zalimleri Erinnye’ye götürürlerdi. İsimlerinin anlamı “kaçıran” demektir. Zeus onları genellikle bir ceza veya işkence aracı olarak kullanmıştır.

Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Harpies
Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Harpies

15) Satyr

Satirler genellikle alt gövdeleri ve boynuzlarıyla keçiye benzerler. Genellikle flüt çalarken, şarap bardakları tutarken ve tanrı Dionysos’a hizmet ederken tasvir edilirler. Müzik yapıp istedikleri kadar içtikleri için kaygısız bir hayatın özünü tanımlarlar.

Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Satyr
Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Satyr

16) Sirens

Bu tehlikeli ve güzel yaratıklar, genellikle büyüleyici sesleriyle yakındaki denizcileri adalarının kayalık kıyılarında bulunan gemi enkazına çeken ölümcül ve baştan çıkarıcı kadın figürler olarak tasvir edilirler.

17) Griffin

Griffin vücudu, kuyruğu ve arka bacakları aslan; başı, kanatları ve ön ayakları kartal vücudundan oluşan, efsanevi bir yaratıktır. Bilindiği üzere, aslan hayvanların, kartal da kuşların kralı olarak kabul edildiğinden, bu yaratıkların özellikle güçlü ve görkemli oldukları düşünülüyordu.

Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Griffin
Yunan Mitolojisi Yaratıkları | Yunan Mitolojisindeki En Efsanevi 25 Mitolojik Yaratık | Griffin

18) Chimera

Chimera, aslan, yılan ve keçi olmak üzere üç hayvanın birleşiminden oluşan, Küçük Asya’daki Likya’nın korkunç ve ateş püskürten dişi yaratığıdır. Chimera terimi, çeşitli hayvanlardan alınan parçalarla ortaya çıkan herhangi bir efsanevi veya kurgusal hayvanı tanımlamak için ortaya çıkmıştır. Ayrıca hayali veya inanılmaz olarak algılanan kavramları tanımlamak için de kullanılır.

19) Cerberus

Çok başlı köpek veya “cehennem köpeği” olarak adlandırılan Cerberus, Styx nehrini geçenlerin kaçmasını önlemek için Yeraltı Dünyası’nın kapılarını korur.

20) Kyklops

Alınlarının ortasında tek bir gözü olan ilkel bir dev ırkına mensup bu yaratıkların oldukça kanunsuz oldukları ve tanrılardan korkmadıkları, ancak demircilerin ve ateşin tanrısı Hephaestus’un işçileri oldukları söylenir.

21) Hydra

Hydra, sürüngen özelliklerine sahip bir yaratıktır. Birçok kafası bulunan yılan benzeri eski bir su canavarı olarak tasvir edilir. Kesilen her kafasının yerine iki kafa çıktığı söylenir. Ayrıca nefesi ve kanı o kadar zehirlidir ki izleri bile ölümcül bir etki yaratır.

22) Gorgons

Yunan mitolojisindeki belki de en popüler gorgon, saçları yılanlardan oluşan ve bakışlarıyla herkesi taşa çeviren üç kız kardeş arasında tek ölümlü olan Medusa‘dır. Ayna ve tırpanla silahlanmış olan Perseus tarafından meşhur bir şekilde kafası kesilmiştir.

23) Minotaur

Minotaur, insan gövdesine sahip ve boğa başı olan efsanevi bir yaratıktır. Mimar Daedalus ve oğlu Icarus tarafından tasarlanan ayrıntılı “Girit Labirenti”nin merkezinde yaşamıştır. Bu boğa adam Atinalı kahraman Theseus tarafından öldürülmüştür.

Minotaur’un nasıl doğduğu ve nasıl öldüğü ile ilgili hikâyesini İngilizce seslendirme ve Türkçe altyazı ile izlemek isterseniz lütfen tıklayınız.

24) Centaur

Centaur, bir insanın üst gövdesine sahip ve bir atın gövdesi ile bacaklarından oluşan insansı efsanevi bir yaratıktır. Belki de Yunan mitolojisindeki en popüler centaurlardan biri Chiron’dur. Çoğu centaur, Dionysos’un kabadayı takipçileri olarak tasvir edilirken, Chiron bilgeliği ve Herakles ve Achilleus gibi Yunan kahramanlara öğretmenlik yapmasıyla tanınırdı.

25) Pegasus

Yunan mitolojisinde, Yunan mitolojik yaratıklardan en bilinen biri olan Pegasus genellikle saf beyaz renkte tasvir edilen kanatlı ilahi bir aygırdır. Poseidon’un çocuğudur ve Medusa ile bir kan bağları vardır. Efsaneye göre, toynakları her yere çarptığında, bir su kaynağı fışkırır.

 

Mitoloji kategorisindeki testimize ulaşmak için tıklayınız.

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayınız.

Instagram hesabımızı takip etmek için tıklayınız.

Kaynakça

List25.com

yunan mitolojik yaratıklar, mitolojik yaratıklar, yunan mitolojisindeki yaratıklar, mitolojik yaratıklar nelerdir, yunan mitolojik yaratıklar 25 tanesinin adı, yunan mitolojik yaratıklar nelerdir ve yunan mitolojik yaratıklar 25 tanesinin tanımı gibi sorulara bu yazıda cevap bulabilirsiniz. mitolojik isimler


Leave a Reply

Your email address will not be published.