Ares Kimdir? Yunan Mitolojisinde Olimpiyat ve Savaş Tanrısı

Ares Kimdir? 

Ares, Olimpiyat savaş tanrısıdır. Kendisi  Athena‘nın aksine, sadece yıkıcı kapasiteyi  temsil ediyordu. Dolayısıyla Ares  şiddet ve vahşiliğin sembolü olarak bilinir. Sonuç olarak, evlilik dışı ilişkilerinden bir çok çocuğu olan Afrodit dışında ne tanrılar ne de insanlar tarafından sevildi. Eski antik Yunan kelimelerinden biri olduğu düşünülen ismi ‘’Savaş’’ anlamına gelmektedir. Karakterini ve kendisini yansıtan bir isim olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Ares  genellikle bir miğfer, bir kalkan ve bir kılıç ya da mızrak takılı olarak temsil edilir Dört atlı bir araba kullanıyor olarak tasvir edilen Ares’e bu sırada köpekler veya akbabalar da eşlik eder. Bazen oğulları Deimos ve Phobos da onun yanında tasvir edilir. Asil Romalı mevkidaşı Mars’ın aksine , Ares popüler olmayan bir tanrıydı ve hiçbir zaman ilahi bir savaş kasabı imajının ötesine geçemedi.  Sonuç olarak, sadece birkaç lakabı bize ulaştı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bazıları şöyledir: “ ölümlülerin cenazesi”, “insan katili”, “şehir fırtınası”, “zırhlı savaşçı”, “silah taşıyan”.

Aile

Ares   Zeus ve Hera’nın en eski çocuğu olarak bilinir.

 Bazı efsanelere göre kardeşi  Hephaistos  parthenogenesis (Partenogenez)ile yani eşeysiz üreme ile dünyaya gelmiştir.

Her iki durumda da, kesinlikle iki kız kardeşi vardı: doğum tanrıçası Eileithyia ve sonsuz gençlik tanrıçası Hebe.

 Sevilmeyen Tanrı Ares

Anlamsız savaşların vahşi tanrısı olan Ares neredeyse evrensel olarak nefret edilirdi.  Sonra bir noktada, Ares Diomedes tarafından savaşta yaralanınca, Zeus bile onu “tüm tanrıların, en iğrenci” diyerek aşağılamış  keşke oğlum  olmasaydın, bile demiştir. Diomedes ile olan dövüşü, Ares’in yer aldığı birçok savaşlardan sadece biridir.  Truva Savaşı sırasında, onun gibi bir savaşçıya ihtiyacı olan Athena onu kandırarak yanına çeker. Herakles , ilk önce Pylos savaşı sırasında ardından oğlu Cycnus’u öldürdükten sonra Ares’i, iki kez yener.  En utanç verici olan ise Otus ve Ephialtes, Aloadae,  bir zamanlar Ares’i kaçırmayı ve on üç ay boyunca bronz bir kavanozun içinde hapse atmayı başarmıştı . Homeros, eğer üvey anneleri Eriboea, Hermes’e bundan bahsetmeseydi, bunun Ares’in sonunu getireceğini aktarıyor .

Ares ve Afrodit

Ares’in birçok ilişkisi vardı, ancak içlerinden hiçbiri  Afrodit’le olan kadar ünlü değildi. O zamanlar, güzellik tanrıçası, Helios tarafından söylelenenlerden dolayı Are’in kardeşi  Hephaestus ile evlendirildi.  Hephaestus , Ares ve Afrodit’in yatması gereken yatağa, neredeyse görünmez, tunç bir ağ kurdu, bir süre sonra bir sürü tanrıyla birlikte odaya girdi. Olimposlular çaresizce hapsolmuş severler görünce günlerce güldüler. Bununla birlikte, Afrodit ile  üç ile sekiz arasında çocukları olmuştur ,  Hesiod yalnızca Deimos , Phobos ve Harmonia’yı listeler . Daha sonra ki yazarlar ise dört kişi daha olduğunu kaydederler. Bunlar:  Eros , Anteros , Pothos ve Himeros’tur

Ares’in Arkadaşları ve Diğer Çocuklar

Ares , savaş alanında nadiren tek başına görülür. Genelde savaş terörünü simgeleyen çok sayıda ortak öge ile kana susamış bir kalabalığa katılır. Oğulları Deimos (Panik) ve Phobos (Korku) neredeyse her zaman onun yanındadır. Aynısı  Ares’in yoldaş ve kardeşi Eris (Strife) ve savaş kardeşi Yo için de geçerlidir . Bazen ise , karışıklık ve savaş karmaşasının sembolü  Kydoimos ve en korkutucu biçimde, insan kanıyla kıpkırmızı kılığa bürünmüş ölüm Ruhlu korkunç gözlü kadın Keres de öyle.

Kaynaklar

 İlyada’nın beşinci kitabının büyük bir kısmı onun ve Athena’nın hakkındadır.  Ares ve Afrodit’in hikayesini ve Hephaestus’un  intikamını “Odyssey” in sekizinci bölümünde okuyabilirsiniz.

Sitemizin adıyla birlikte , kaynak kullanmak şartıyla içeriklerimizden faydalanabilirsiniz...

 

Kaynaklar

  • https://pixabay.com/images/id-4912734/

 


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.