Zeus Kimdir? 10 Maddede Mitolojide Zeus

Zeus Kimdir? Yunan Mitolojisinde Tanrı ve Kral Zeus

Zeus, Yunan mitolojisinde tanrılarının kralıdır ve bu da onu Yunan Pantheon’un en önemli üyelerinden biri yapar. O sadece şimşek ve gökyüzü tanrısı değil, aynı zamanda birçok ünlü Yunan mitinin de baş kahramanıdır. Yani Yunan mitolojisini anlamak istiyorsanız, işe Zeus’u tanımakla başlamalısınız. O halde Zeus kimdir?, Gelin birlikte Kral Zeus hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenelim. Olimpiyatları anlamak için önce Yunan Panteonundan başlayalım.

Yunan Panteonu

İlk olarak, Yunan Panteon’unun ne anlama geldiğini öğrenelim. Basitçe söylemek gerekirse, panteon, Olimpos Dağı’nda yaşayan ve Olimposlular olarak bilinen on iki tanrıdan oluşur. Bu on iki tanrı yeryüzündeki her şeye hükmetti ve ölümlülerin işlerine doğrudan müdahale etti. Sürekli birbirleriyle çekişiyor olmaları ve birbirlerini sabote etme çabaları , Yunanlıların dünyanın doğal fenomenlerini ve insan ilişkilerinin karmaşıklığının bir açıklamasıydı. Sonuçta, tanrılar sürekli olarak savaş ve kavga halindeyken, insanlar nasıl çekişmeden ve çatışmadan uzak yaşayabilirdi?

Gök tanrısı ve Kral Zeus, Olimposlulara hükmetti. Ancak Olympus’ta on bir başka tanrılar da yaşıyordu. Onlar:

 • Hera : Kadın, evlilik ve aile tanrıçası
 • Poseidon : Deniz tanrısı
 • Demeter : Hasat ve çiftçilik tanrıçası
 • Athena : Bilgelik tanrıçası
 • Apollo : Güneş, okçuluk ve şiir dahil birçok şeyin tanrısı
 • Artemis : Av ve ay tanrıçası
 • Ares : Savaş tanrısı
 • Afrodit : Aşk, güzellik ve cinsellik tanrıçası
 • Hephaestus : Demircilerin tanrısı
 • Hermes : Tanrıların habercisi ve seyahat tanrısı

Listemizde bir tanrının eksik olduğunu muhtemelen fark etmişsinizdir. (Sonuçta on iki  Olimpiyatçı var) Bunun nedeni, Olympos’taki son koltuğun biraz çelişkili olmasıdır. Bazı kaynaklar ölülerin ve yeraltı dünyasının tanrısı Hades’i son koltuğa oturan tanrı olarak listeliyorken başka kaynaklar bu yeri Hestia’ya veya şarap ve eğlence tanrısı Dionysos’a verir. Olimpiyatları da tanıdığımıza göre şimdi Zeus Kimdir sorusuna dönüp Kral Zeus hakkında bilgi sahibi olalım.

Zeus Kimdir ve Kral Zeus Nedir?

Zeus, tüm insanların babası ve tüm Olimpiyat tanrılarının kralıdır. Gökten gelen gök gürültüsü ve şimşek gibi şeyler de dahil olmak üzere gökler ile ilgili her şeyi yöneten tanrıdır. Zeeus, çabuk sinirlenmesiyle de tanınır. Üzüldüğünde, eylemlerinin cezası olarak Olimpos Dağı’ndaki evinden insanlığa yıldırım fırlattığı biliniyor.

Ayrıca, Zeeus misafirperverliğin ve misafirlere adil muamelenin tanrısıdır. Antik Yunan’da bir yabancıya kötü muamele edildiğinde, ev sahibi yakında Zeeus’tan kötü bir ziyaret bekleyebilirdi. Aynı şekilde, bir misafir karşılamalarını abartırsa veya ev sahibine yük olursa, Zeus’un da onlara da söyleyeceği bir şey vardı. Zeeus ve güvendiği habercisi Hermes’in bazen ölümlülerin misafirperverliğini test etmek için insan kılığına girerek seyahat ettiği yunan mitlerinde sıkça karşımıza çıkar.

Son olarak, Zeeus aynı zamanda yemin tanrısıdır. Yeminlerini bozan, yalan söyleyen veya pazarda dürüst olmayan bir şekilde ticaret yapan insanlar da onun cezasını tatmışlardır. Yalancıların veya hilekarların Zeeus’la iyi bir şekilde geri dönmelerinin tek yolu, ona bir tapınakta bir heykel yaptırmak ve bunu ona ithaf etmekti. Bu bilgiyle neden bu kadar çok Zeus heykeli olduğunu tahmin edebilirsiniz! Bunlar Zeeus’a atanan evrensel özellikler olsa da, bazı şehir devletleri Zeeus’un ek sorumlulukları olduğuna inanıyordu. Örneğin, Atina’da Zeeus aynı zamanda çiftçilik ve hasat tanrısıydı ve Girit’te Zeeus güneş tanrısıydı!

Zeus Adı Ne Anlama Geliyor?

Zeus adı, Hint-Avrupa köklerine (çoğu Batı dilinin geldiği eski dil ailesi) kadar uzanıyor gibi görünüyor. Zeeus’un adı çok basit bir kelimeye çevrilir: Zeus adı “parlayan” anlamına gelir. Bu da onun gökyüzü tanrısı rolüne atıfta bulunur!

Daha sonra “Zeeus” kelimesi, İngilizce’de “tanrı” ve “ilahiyat” gibi kelimelerin karşılığı olan Deus olarak Latince’ye geçmiştir. Latince’den ortaya çıkan diller, Tanrı kelimesi için hala Zeeus’un adının biçimlerini kullanmaktadır. İşte bazı örnekler:

 • İspanyolca: Dios
 • Fransızca: Dieu
 • İtalyanca: Dio
 • Portekizce: Deus

Zeeus’u bugün hayatlarımız üzerinde pek bir etkisi olmayan eski bir tanrı olarak düşünmek kolaydır. Ama gördüğünüz gibi, hala ortalıkta dolaşıyor

Zeus Heykeli | Zeus Nasıl Görünüyor?  

Mitolojilerde bu kadar çok popüler bir karakterken Zeus nasıl görünüyor sorusunu merak etmemek elde değil. Çünkü pek çok Zeus heykeli uzun kıvırcık saçları ile iri, gür sakallı, çok uzun boylu ve kaslı bir tasvir sunar: Tipik olarak, Zeus heykeli, üzerinde bir kartal veya şimşek (bazen her ikisi de) bulunan büyük bir asa taşıdığını gösterir. Zeus heykeli motiflerinde Aegis adında devasa bir kalkan kullanıyor. Bazen Aegis daha çok bir göğüs zırhı olarak tanımlanır, ancak her iki durumda da genellikle bir gorgonun başıyla süslendiği söylenir.

Zeeus’un en ünlü tasviri , Olympia’daki Zeus Heykeli’dir. Burası antik dünyanın en popüler yerlerinden biriydi ve Yunan turistlerin ziyaret ettiği “Yedi Harikalar” arasındaydı. Heykel MS 300 ila 400 yılları arasında yıkılmış olmasına rağmen, birkaç çağdaş tanımlamadan neye benzediğini biliyoruz. Zeeus, sağ elinde zafer figürü, sol elinde asası ile tasvir edilmiştir ve devasa bir tahtta oturmaktadır.

Kral Zeus Kimdir Nasıl Oluşmuştur?

Zeus kimdir nasıl oluşmuştur?  Babası Cronos’du (Titan tanrısı) ve annesi Rhea’ydı. Böyle bir soyağacıyla, güçlü biri olarak doğduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zeeus doğmadan önce, tüm tanrıların en güçlüsü olacağı kehanet edildi. Cronos bu kehaneti öğrendi, ancak hangi çocuklarının onu geçeceğinden emin değildi. Bu yüzden doğacak bütün çocuklarını yedi

Rhea, Cronus’un tüm çocuklarını yemesinden oldukça bıkmıştı, bu yüzden Zeeus doğduğunda, bebek kıyafetleri içinde bir taşı sarıp küçük Zeeus diye Cronus’a verdi. Zeeus, kendi babasından güvende olmak için sürgünde büyüdü. Yeterince büyüdüğünde Zeeus, Cronus’la yüzleşir ve ona Gaia (Dünya’nın Titan tanrıçası) tarafından verilen bir iksir verir. Bu iksir, Cronus’un bütün çocuklarını kusmasına neden oldu.

Zeeus ve şimdi tamamen büyümüş şekilde geri dönen kardeşleri daha sonra Cronus’a savaş açtılar ve sonunda Titanları devirip onları ebedi acıların ve eziyetlerin bulunduğu Tartarus’ta sonsuza kadar hapsettiler. Zeeus’un kardeşleri (Hestia, Demeter, Hera, Hades ve Poseidon) Yunan Pantheon’un ilk tanrıları oldu. Tanrıların ve Titanların Savaşı Theogony hakkında daha fazla bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Zeus Mağarası Nedir? Zeus Mağarası Nerede?

Zeus Mağarası, Türkiye’nin batısındaki Aydın Bölgesinde Kuşadası’nda bulunan bir mitolojik gösteri mağarasıdır. Mağara, Kuşadası ilçesinde Güzelçamlı ilçesinin hemen batısında, Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır. Milli parkın Dilek Yarımadası girişinin yaklaşık 200 m batısında yer almaktadır.

Zeus Altarı Nedir?

Yunan mitolojisinin bize ulaşmasında en çok emeği geçen Homeros, yazdığı İlyada Destanında Tanrıların İda Dağında yaşadıklarından ve Truva Savaşını buradan izleyip yönettiklerinden bahseder. Destana göre Kral Zeus da burada yaşamış ve savaşı izleyip yönetmiştir. Bölgede çalışma yapan araştırmacılar da bu yüksek, denize ve Edremit körfezine hakim bir tepe üzerine inşa edilen mekanın Kral Zeus’a ait olduğunu düşünmektedirler. Zeus Altarı olarak tanımlanan bu alan, Dede Tepe üzerinde bulunmakta ve mağara kayanın işlenmesiyle oluşturulmuştur. Bu kaya kütlesine kayaya açılan oyuk basamaklar ile çıkılmaktadır. Sunağın altında bulunan oda büyüklüğündeki, içinde su bulunan bu sarnıça ise Zeus Mağarası denmektedir. Zeus Altarı  günümüzde de mitolojik olarak kutsal alan olma özelliğini halen devam ettirmektedir.

Kadınlara Karşı Kral Zeus 

Zeeus hakkında bilmeniz gereken bir şey varsa, konu libidosunu kontrol etmeye geldiğinde ciddi sorunları olmasıdır. (Bu muhtemelen yetersiz bir ifadedir.) Aşağıdaki efsanelerde de göreceğiniz gibi, Zeeus çekici bulduğu her kadının peşine düşmüştür! – ve bu süreçte çoğu zaman hayatlarını mahvetmiştir. Aslında Zeeus, mitolojik hikayelerinde ana tema haline gelen aşırı derecede sadakatsiz bir karakterdi bu yüzden kendisini pek sevmeyiz.

Zeeus’un sadakatsizliği, Antik Yunanlıların erkek gücü ve kadın hakları konusundaki bakış açısını daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Zaus’u tanrıların kralı yapan şeylerden biri, istediği her şeyi istediği zaman almaya istekli olmasıdır. Bu açıkça modern standartlara göre elbette uygun değil, ancak bize bunun eski Yunanlılar için bağlantılı olduğunu söylüyor. Zaus, gücünü kadınlara uygulayarak fiziksel gücünü ve tanrılara hükmetme hakkını güçlendirir.

Ek olarak, Zeeus’un kadınlarla ilişkileri (ya da eksikliği), modern okuyucuların kadın düşmanlığının ve kadınlara kötü muamelenin yeni sorunlar olmadığını anlamasına yardımcı olur. Zeeus’un hikayelerindeki kadınlar bağımsızlıktan yoksundur, bu da kendilerine ne olacağına karar verme veya kontrol etme yeteneklerine sahip olmadıklarını söylemenin süslü bir yoludur. Sıkışmışlar Zaus’un mitleri bize bu sorunların yüzyıllardır toplumu nasıl kapladığını gösteriyor.

Bu, 1. ve 2. yüzyıllar arasında oyulmuş bir Zaus kabartmasıdır. Türkiye’de Burdur Müzesi’nde sergileniyor. (Carole Raddato / Flickr )

En İyi 6 Zeus Efsaneleri

Zaus, Yunan tanrılarının kralı olduğu için, eski Yunan mitlerinde yoğun bir şekilde yer alır. Aşağıdakiler gibi mitleri okumak ilginç çünkü daha önceki insanların dünyayı açıklama girişimlerini görüyoruz ve pek de gerçek anlamda bir anlam ifade etmese de, antik Yunanlıların dünyayı nasıl anladıklarına dair bize bir fikir veriyorlar. Ve çok eğlenceliler!

Aşağıda dahil ettiğimiz efsanelerin tam olarak duyduğunuz versiyona benzememe ihtimali de var. Bunun nedeni, Olympus’ta hangi tanrıların birlikte oturduğu gibi, ayrıntılar kaynaktan kaynağa değişebilir olmasıdır. Unutmayın, tarihçiler bu hikayeleri binlerce yıllık kanıtlardan bir araya getiriyorlar!

Şimdi, daha fazla uzatmadan, işte Zaus hakkında altı tane daha mitolojik hikaye.

 

1. Zeus Kimdir? Efsane: Athena’nın Yaratılışı

Cronus, oğlunun onu devireceğine dair rüzgarı yakaladığında, Zeus da benzer bir kehanet aldı ve çocuklarından birinin onu gasp edeceğini söyledi. Bu kehaneti duyan Zeus, onu önlemek için hamile sevgilisi Metis’i (Titan bilgelik tanrıçası) yedi. Ancak Metis caydırılmadı. Hala Zeeus’un midesinde, doğmamış çocuğu için öfkeyle zırh ve silahlar yaptı. Zeus‘un tam gelişmiş bir tanrıçanın bağırsağında zırh ve silahlar yapmasından rahatsız olduğunu söylemeye elbete gerek yok… Bu yüzden Zeus, Hephaestus’tan başını baltayla açmasını istedi. Zeeus’un alnında bir delik açıldığında, tanrıça Athena tamamen büyümüş ve dişlere kadar silahlanmış olarak dışarı fırladı. Athena, herkesten bir konuda miras almıştı: Metis’ten bilgelik, Zaus’tan gelen güç ve Hephaestus’tan gelen işçilik, bu onu çok zorlu bir tanrıça yapıyor.

 

2. Zeus Kimdir? Efsane: Hera’nın İsyanı

Zeaus ‘un karısı Hera’ya sempati duymamak zor. Yolundan geçen her bakire, tanrıça ve periden çocuk sahibi olan korkunç bir kocası vardı. Ve daha da kötüsü, Hera’nın Zaus ile evlenmesi tamamen kendi isteğiyle değildi. Cronus ve Rhea’nın kızı Hera, Zeeus’un kardeşidir. Büyürken Zeeus ona aşık olmuş ve aşkına karşılık vermesini sağlamaya çalışmıştır. Ancak, Hera onu reddettmiştir. Zaus , bu tür konularda her zaman göz ardı edilmemiş, kendini kayıp bir küçük guguk kuşuna çevirerek şefkatinden yararlanmıştır. Hera küçük kuşu içeri aldı çünkü donarak ölmesinden korkuyordu. Onu göğsüne dayadı, burada Zeeus’a döndü ve ona saldırdı. Hera, neye uğradığını kabul etmek yerine Zeeus’tan intikam alma planları yapmaya başladı.

Daha sonra buna sonsuza dek içerledi ve diğer tanrıların Zeeus’un küstahlığından ne kadar sıkıldıklarını söylediklerini duyunca onları Zeeus’u devirmeye ikna etti. Bunu yapmak için şarabına ilaç kattı. O uyurken tanrılar onu yüz düğümle bir sandalyeye bağladılar ve şimşek çakma gücünü ondan aldılar.

Ne yazık ki onlar için Zeeus’un sadık arkadaşı Briareus (Zeeus’un Tartarus’tan beslediği bir Titan), Zeeus’u kolayca kurtardı. Briareus’un yüz eli vardı, böylece tüm düğümleri aynı anda çözebilirdi. Zeeus, aldatmacasından dolayı Hera’ya o kadar kızmıştı ki onu altın zincirlerle gökten astı ve çığlıkları dünyayı salladı. Herkes Zeeus’u tekrar geçmekten çok korkuyordu, bu yüzden ona yardım etmek yerine onu acı çekmeye bıraktılar. Zaus, ona karşı isyan etmeyeceğine bir daha asla yemin etmediği sürece ona merhamet etti.

 

3.Zeus Kimdir? Efsane : Leda ve Kuğu

Zaus her zaman Olimpos’tan dünyaya bakıyor, güzel kadınlar arıyordu. Bir gün sonra baktı Leda , kral Thestios kızı. Sparta kralıyla zaten evliydi, ancak Zaus asla küçük bir evliliğin onu istediğini elde etmekten alıkoymasına izin vermedi. Hera’yı nasıl kandırdığına benzer şekilde Zaus , kendisini bir kartal tarafından takip edilen bir kuğuya dönüştürdü. Leda acıdı ve kuğuyu kurtardı, Zeus amacına ulaşmıştı.

Saldırı Leda’yı hamile bıraktı. Daha sonra dört çocuğun doğduğu iki yumurta bıraktı. Helen ve Pollux, Zeeus’un çocuklarıydı ve Clytemnestra ve Castor, Spartalı kralın çocuklarıydı. (Mitler çok tuhaf) İki kız Truva Savaşı sırasında önemli rollere sahip olacak şekilde büyürken, Castor ve Pollux farklı babalara sahip olmalarına ve ayrı yumurtalardan çıkmalarına rağmen ikizler Atina’ya karşı savaşta Spartalı ordusunun liderleri olacaktı.

4. Zeus Kimdir? Efsane: Europa’nın Kaçırılması

Zeeus’un kusursuz bir baştan çıkarma yolu vardı: bir hayvana dönüşmek ve bunu bir kadını savunmasını bırakmaya ikna etmek için kullanmak. Europa, güzelliği Zeeus’un Olimpos Dağı’ndan gözetlediği bir Sayda Prensesiydi. Bu yüzden onu baştan çıkarmaya karar verdi. Kendini, şimdiye kadar gördüğü en güzel boğa olarak dönüştürdü. Europa, boğanın güzelliğine kapıldı ve onu çiçekler ve parfümlerle süsledi. Boğa o kadar nazik ve sevimliydi ki onu sürmeye karar verdi. Europa sırtına tırmandığı an Zeeus okyanusa atladı ve onu uzaklara götürerek Zeeus’a dönüştü. Hikayenin daha uzun versiyonuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5. Zeus Kimdir? Efsane: Deucalion ve Sel

Zaus , Athena’nın yardımıyla insanlığı yarattığı için Titanların sonuncusu Prometheus ile her zaman çatışma halindeydi. İnsanlar açgözlüydü ve tanrılara sadakatsizdi ve Zaus onlardan o kadar sıkıldı ki hepsini büyük bir selle yok etmeye karar verdi. Bu yüzden dokuz gün ve gece süren ve iki kişi hariç herkesi öldüren bir yağmur gönderdi : Deucalion ve karısı Pyrrha. Deucalion ve Pyrrha bir dağın tepesine indi ve Zaus ‘a Dünya’yı yeniden doldurması için yalvardı. Pek çok fedakarlıktan sonra Zaus, tanrıça Themis (adalet tanrıçası) aracılığıyla onlara “annelerinin kemiklerini” omuzlarına atmalarını söyledi. Böylece omuzlarına taş attılar ve her taş bir kişiye, Deucalion tarafından atılırsa bir adama ve Pyrrha tarafından atılırsa bir kadına dönüştü.

6. Zeus Kimdir? Efsane: Prometheus

Prometheus ve Athena insanlığı yaptıktan sonra, tanrılar tarafından ateşin faydasını öğretmeleri yasaklandı, bu onları tanrılara meydan okuyacak kadar güçlü hale getirecekti. Prometheus tanrıların emirlerine karşı geldi ve insanlığa vermek için ateş çaldı. Bu, teknoloji ve medeniyetin gelişmesini sağladı. Sonuç olarak, Zeeus, Prometheus’u bir kayaya zincirlendiği ve karaciğeri bir kartal tarafından sonsuza kadar yenildiği Tartarus’a mahkum ederek cezalandırdı. Prometheus’un karaciğeri tanrısal olduğu için yeniden canlanacaktı. Bu da kartalın onu sürekli yediği ve yediği, sonsuza kadar ona işkence yaptığı anlamına geliyordu. Prometheus hakkında daha detaylı yazımıza buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik: Prometheus Kimdir?

Sonuç

Bu yazıda ele aldıklarımızdan çok daha fazla Yunan tanrısı ve tanrıçası var. Hepsi ve mitolojik geçmişleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için içeriklerimize göz atın. Elbette mitolojik hikayeler, insanların etraflarındaki dünyayı ve kendilerini daha iyi anlamalarının bir yoludur. Fakat modern okuyucular mitlerin ne hakkında olduğunu nasıl anlayabilir? Edebi unsurların nasıl bulunacağını ve anlaşılacağını bilmek işte burada devreye girer. Her hikayede bulacağınız mitler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Okumak için daha harika hikayeler arıyorsanız , Yunan Mitolojisi kategorimizdeki eşsiz yunan mitlerine bayılacaksınız. Buraya tıklayarak diğer mitolojik hikayelere ulaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler:)


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com