Meslek Tanıtım: Ziraat Mühendisliği Nedir? Maaşları, Görevleri Nelerdir?

Ziraat Mühendisliği Nedir?

Tarım, işgücü, çevre, sermaye, bitki ve hayvan gibi unsurları bir bütün olarak değerlendiren ve ekonomiye bu şekilde katkı sağlayan kimselerdir. Tarla ve bağcılık hakkında bilgi sahibi olan ve bu ürünlerin yarar ve zararlarına karşı önlem alan bitki konusunda başarılı olan kişi Ziraat Mühendisidir.

 

Ziraat Mühendisi Görevleri Nelerdir?

Ziraat mühendisleri genellikle açık arazilerde çalışırlar. Planlama işini üstlenmiş olanlar bürolarda, tarımsal stratejileri oluşturma, pazarlama, tarım politikaları belirleme işlerini yürütürler.

 • Kaliteli tahıl, sebze, meyve, endüstri ve süs bitkilerinin bilimsel ve ekonomik yöntemlerle yetiştirilmesi amacıyla;
 • Tohumların ekilmesi, fidelerin/fidanların dikilmesi, gübrelenmesi, ilaçlanması ve ürünün toplanması ile ilgili  yöntemleri belirler,
 • Bitkilerin hastalıklardan korunması ve iyileştirilmesi, kalite ve verimliliğinin artırılması için çalışmalar yapar,
 • Tarım alanlarının belirlenmesi, erozyondan korunması, sulanması, tarımda kullanılan her türlü yapının, makine ve enerji türünün belirlenmesi ve üretiminin projelendirilmesi amacıyla;
 • Sulama ve fazla suyun süzülmesi için gerekli yapıları planlar,
 • Tarımsal üretimde kullanılan alet ve ekipmanları tasarlar, üretim sürecini denetler.
 • Toprağın verimini arttırmak için önlemler alır,
 • Ürünlerinden yararlanılan hayvanların (inek, keçi, koyun, tavuk vb.) verimliliklerinin artırılması yönünde çalışmalar yapar,

Sebze ve meyvelerin soframıza ulaşıncaya kadar ne kadar çok kontrolden geçtiğini bizler göremiyoruz. Oysa bir domatesin ekilmesi, sulanması, toplanması, ambalajlanması, sağlıklı olup olmadığının kontrol edilmesi aşamalarının her biri zor ve emek gerektiren işlemlerdir. Ziraat mühendisleri hem kamu kurumlarında hem de özel işletmelerde çalışabilirler. Bunun yanı sıra kendi işletmelerini de kurabilirler.

Ziraat Mühendisliği İş Alanları

Mezun olan öğrenciler modern teknoloji kullanan kamu ve özel sektör kurumlarında çalışmaktadırlar. Çalışma alanı oldukça gelişmiş bir meslektir. Ziraat mühendisleri kamuda ve özel sektörde birçok kurumda görev yapabilmektedir. Ziraat mühendisi istihdam eden kurum ve işletmelerin başlıcaları şunlardır;

 • Orman müdürlükleri
 • TAGEM (Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü)
 •  Tarım il-ilçe müdürlükleri
 • Tarımsal ve hayvansal üretim için kurulmuş olan birlikler ve kooperatifler

Ziraat Mühendisleri kendi Zirai ilaç bayilerini de açabilme yetkisine sahiptir. Özel sektörde ise Yem fabrikaları, hayvansal üretim yapan işletmeler, çiftlikler, ALARA gibi büyük çapta meyve üretimi yapan firmalar, Zirai ilaç bayileri Ziraat Mühendislerinin çalışabilecekleri özel kuruluşlardan sadece bazılarıdır. Ziraat Mühendisleri okudukları üniversitelerde akademik personel olarak da kalabilmektedir, bunun için ALES sınavından en az 70, YDS veya YÖKDİL sınavından en az 50 puan almış olmak gerekmektedir.

Ziraat Mühendisliği Nedir?

Bir Ziraat Mühendisinde Olması Gereken Özellikler

Ziraat Mühendisliği maaşları

Sayısal beceri
Ziraat Mühendislerinin çalıştıkları alanlara baktığımızda sayısal beceri gerektiren problemler üzerinde yoğunlaştıkları için sayısal alanlarda kendilerini geliştirmeleri ve bu alana yatkın olmaları gerekir.

Bilişime yatkınlık
Gelişen ve sürekli kendini yenileyen dünyada artık tüm veriler dijital ortamda yer aldığı için Ziraat Mühendislerinin de bilişim alanında kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Yenilikçilik
Yenilenen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak ve bunları kaçırmamak, ilerlemek için gereken önemli maddelerden biridir. Verimlilik üzerinde emek veren bir Ziraat mühendisi dünyayı yakalamak ve gelişmek için yeniliklere açık olmalıdır.

Problem Analizi
Ziraat mühendisleri mesleklerinin tanımı gereği ortaya çıkan problemleri hızlı, etkili ve en verimli şekilde çözmelidir. Bu bağlamda karşısına çıkan sorunları detaylı bir şekilde inceleyip çözüm üretebilmelidir.

Takım Çalışması:
Ziraat mühendisi yer aldığı projelerde bir takımın parçası olmayı başarabilmeli ve ekip arkadaşları ile uyum içinde çalışabilmelidir.

Liderlik
Ziraat mühendisi çalıştığı alanlar gereği ekip arkadaşlarını organize edebilmeli ve onlardan en iyi şekilde verim alabilmelidir.

Ziraat Mühendisi Maaşları

Bir ziraat mühendisinin maaşı, çalıştığı firma, kurum ve kuruluşa, mesleki tecrübe ve donanıma bağlı olarak değişkenlik gösterir. Aşağıda Türkiye şartlarında özel sektörde çalışan ziraat mühendislerinin maaş aralığını belirttik.

 • Yeni mezun bir ziraat mühendisi: 2750 TL – 5000 TL
 • Alanında 2 yıllık tecrübeye sahip olan bir ziraat mühendisi: 3250 TL – 6500 TL
 • Alanında 5+ yıllık tecrübeye sahip bir  ziraat mühendisi: 4500 TL – 10.000 TL

Ziraat Mühendisliği Nedir?

Eğer siz de bitkiyi ve hayvanları seven, üretime ilgi duyan, çevreyi ve doğayı korumayı ilke edinen, özelliklere sahipseniz ziraat mühendisliğini tercih edebilirsiniz. Üretimden tüketime kadar ürünün gerekli yerlere uygun koşullarda iletilmesine katkı sağlayan her işte bir ziraat mühendisinin imzası var. Mühendislik öğrencisi olmak; Sosyallikten uzaklaşmak yerine farklı algılama yeteneklerinin gelişmesi demektir. Tarım arazisi görünce bak bu toprak yerine toprağı, iklimi, yağışı aklına getirerek bu sene ki verimin ne olabileceğini mevcut iklimdeki zararlıları hesaplayabilmektir. Doğa ile iç içe olmayı seviyor ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsanız, Ziraat mühendisi adayı olabilirsiniz.

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

ziraat mühendisliği maaşları ziraat mühendisliği çalışma alanları ziraat mühendisliği hakkında bilgi ziraat mühendisliği iş imkanı ziraat mühendisliği iş imkanları ve maaşları ziraat mühendisliği bölümü ziraat mühendisliği çalışma Sartları ziraat mühendisliği hakkında bilgi


Diğer Meslek Tanıtım Yazılarımıza Ulaşmak İçin Lütfen Tıklayınız


 


WİKİKÜLTÜR

WİKİKÜLTÜR

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.
https://wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.